Izrael zakázal zákonem příliš hubené modelky. Anabell s tím souhlasí!

04.04.2012 22:20

Stát Izrael schválil zákon zakazující používat fotografie příliš hubených osob pro reklamní účely. Stal se tak první zákonnou normou v boji proti poruchám příjmu potravy.

Kritéria jsou jasná. Index BMI znázorňující tělesnou hmotnost poměrem váhy a výšky nesmí být nižší než 18,5 bodu. Dokonce se v reklamě nesmí objevit modelky, které jen vypadají, že mají nízkou hmotnost. U počítačově upravených fotek musí být uvedeno, že tato úprava proběhla. Důvodem eliminace těchto negativních vzorů zákonnou normou jsou děsivá fakta: každý rok několik tisíc mladých lidí s diagnózou porucha příjmu potravy.

Proč Evropa nebo Amerika s touto právní úpravou čeká? Když v USA a západní Evropě, včetně České republiky, je situace stejně vážná? Toto psychické onemocnění postihuje až 6 % populace v rizikové kategorii, a v nejohroženějším věku13-20 let to může být i více. Závažné je, že problém se začíná týkat stále mladších dětí a čím dál většího počtu mužů. Nejedná se jen o známější anorexii a bulimii, ale objevuje se řada nových poruch, které i když zatím nebyly popsány jednoznačnými diagnostickými kritérii, vykazují stejně závažné dopady na zdraví a život nemocného. Poruchy příjmu potravy se neobjevují jen ve světě modelingu či vrcholového sportu, naopak si vybírají oběti napříč vzdělanostní, profesní, věkovou či sociální strukturou populace. Mediální tlak na štíhlost a dokonalost je také velký a přitom v některých periodikách je upravováno až 90 % fotografií.

Občanské sdružení Anabell zaznamenává ve svých poradnách v ČR ročně několik stovek až tisíc kontaktů. Přitom se ovšem jedná jen o ty klienty, kteří si svůj problém s jídlem uvědomují a začínají ho řešit. Ředitelka organizace PhDr. Ing. Jana Sladká Ševčíková k tomu říká: „Za deset let naší existence se na poli problematiky poruch příjmu potravy naštěstí mnoho změnilo, mnohdy k dobrému. To, co ale stále pokulhává a za co se snažíme také bojovat, je vztah veřejnosti k uměle propagovanému a udržovanému ideálu krásy a nezdravé štíhlosti. Zdá se mi, že obdobné vyjádření a postoj, jako v Izraeli, by si zasloužila i Česká republika.”

Občanské sdružení Anabell poskytuje již od roku 2002 služby především osobám s poruchou příjmu potravy a jejich blízkým. Jedná se o informační centra, psychologické, nutriční a sociální poradenství, telefonickou krizovou linku 848 200 210, internetovou poradnu, svépomocné podpůrné skupiny, individuální psychoterapii, knihovnu, programy primární prevence a vzdělávací akce, dobrovolnictví, odbornou praxi a další služby.

Více informací naleznete na www.anabell.cz.

Klíčová slova: