Haptický model Klášterní Hradisko

14.12.2012 0:35

Vznikl v rámci třetího kola projektu TyfloCentra Olomouc „Zpřístupnění olomouckých památek zrakově postiženým III“.

Jeho cílem je zpřístupnit specifickými formami osobám se zrakovým postižením významné historické památkové objekty města Olomouce.

Lidé s těžkým zrakovým postižením, zejména zcela nevidomí, mají totiž velmi omezené možnosti vnímat velké stavební objekty včetně historických památek, chrámů, hradů a zámků. Jsou odkázáni na zprostředkovaný popis objektu jinou osobou, popř. na textové průvodce na Internetu.

Letos byl vytvořen model Klášterního Hradiska. Je vyroben ze dřeva, především z lípy a topolu, některé části jako jsou věže, z olše. Touto kombinací se docílilo větší odolnosti vůči poškození a příjemného hmatového prohlížení.

Model má barevné provedení a obsahuje všechny výrazné architektonické prvky podle reálné skutečnosti. Má čtvercový tvar s rozměry 80 x 80 cm a vlastní podstavec. Je doplněn popiskami a textovým průvodcem ve zvětšeném písmu a Braillově písmu.

Pracovník TyfloCentra Petr Bradáč sdělil: „Klášterní Hradisko je poměrně rozsáhlý objekt. Proto vítám, když si tuto památku prostřednictvím modelu budou moci nevidomí hmatovým prohlížením lépe představit. Slabozrací, kteří v reálu špatně vidí do dálky a do výšky, si model prohlédnou z blízka ze všech stran a ocení jeho barevnost.“

Jan Příborský, ředitel TyfloCentra Olomouc doplnil: „Máme velmi dobré ohlasy na první dvě etapy, kdy jsme touto formou zpřístupnili pět památek. Modely si prohlédlo spousta nevidomých a slabozrakých nejen z Olomouckého kraje, ale i z různých koutů republiky, dokonce i ze zahraničí. Projekt plní svůj účel a my si toho nesmírně vážíme. Je to cesta správným směrem.“

Model vyrobil restaurátor Otakar Ruček. Projekt finančně podpořilo Statutární město Olomouc.
Prohlédnout si jej můžete v klubovně TyfloCentra Olomouc, kde bude umístěn až do března. Poté bude převezen do Klášterního Hradiska, kde bude sloužit v rámci turistických prohlídek k hmatovému prohlížení nejen nevidomým a slabozrakým, ale i další turistické veřejnosti.

Petr Bradáč

Klíčová slova: