Generali Survival

18.06.2013 2:00

Na jihu Čech se i přes nedávné záplavy uskutečnil tradiční outdoorový víceboj vozíčkářů a sportovců bez handicapu.  

Bahno, špína a všudypřítomný hmyz. Takový je obraz jižních Čech po povodni ze začátku června 2013. Takové byly i kulisy, které čekaly na účastníky jedinečného 24hodinového outdoorového závodu vozíčkářů a sportovců bez handicapu – Generali Survival 2013. Schopnost přežít museli letos prokázat v první řadě organizátoři.

 

Pořadatelé byli nuceni na poslední chvíli měnit tvář závodu, protože ta půl roku piplaná tvářička skončila na mnohých místech pod zapáchající hladinou všudypřítomné vody. Své právo na život obhájili. Závod nakonec mohl odstartovat ve svém původním rozsahu. Na 24hodinový víceboj nastoupilo 34 dvojic, z toho devět handicapovaných. V rámci závodu se letos konalo i první oficiální Mistrovství České republiky vozíčkářů v přírodním víceboji dvojic.

 

Podnik se již tradičně konal od pátečního odpoledne do nedělního oběda. Zázemí jako už řadu let poskytla Akademie múzických umění v Poněšicích u Hluboké nad Vltavou ve svém učebním středisku. Startovalo se hromadně v pátek dvě hodiny před půlnocí ze zámeckých zahrad a cíl se uzavíral o 24 hodin později, tedy v sobotu v deset večer. Následná afterparty s živou hudbou ukázala, že některé disciplíny na své zařazení do závodního programu teprve čekají. Nedělní dopoledne pak patřilo vyhlášení vítězů a předání cen.

 

Organizátoři Generali Survival 2013 vypsali čtyři kategorie podle složení dvojic. Prvním mistrem České republiky vozíčkářů se po velkém boji stala dvojice Hanka Doležalová ve dvojici s Jarynem Ryglem. V otevřeném závodě dvojic mužů excelovali Jaroslav Krajník a Pavel Kurz, ve smíšené dvojici Oldřich Novák a Zuzana Jiřišťová a mezi ženami zvítězily Martina Bochenková a Kamila Foglarová. Kompletní výsledky všech kategorií naleznete na stránkách www.generalisurvival.cz/vysledky.

 

Závod se skládal jako už tradičně z více či méně náročných disciplín, které s přibývajícím časem a kilometry v nohách dostávaly zcela nové dimenze obtížnosti. Závodníci odstartovali krátkým sprintem v zámecké zahradě na Hluboké nad Vltavou, pak se nocí vydali na kolečkových bruslích ke slalomovému kanálu v Českém Vrbném. Po zahřívacím prologu se po své ose přesunuli do areálu AMU v Poněšicích, kde absolvovali lezení na stěně a nekonečné plavání za nevylezené metry. Kolem půlnoci se ti nejlepší vydali do noci na hlavní část závodu, orientační závod na horském kole prošpikovaný desítkou dalších disciplín. Mezi ty divácky nejatraktivnější jistě patřily noční orienťák na kolečkových bruslích, lukostřelba, golf, vysoká lana, trial na invalidním vozíku pro „choďáky, sjezd divoké vody a nekonečné hledání kontrol ve stojatých vodách bahnitých lesů.

 

Soutěžící naběhali, nastoupali, napadali a uplavali skoro 180 kilometrů,“ vypočetl hlavní pořadatel Martin Pádivý.

 

Generali Survival se letos uskutečnil již podvanácté a čtvrtým rokem byl otevřen také pro paraplegiky. Díky své výjimečnosti a prestiži získal status Mistrovství České republiky vozíčkářů a sportovců bez handicapu.

 

Po loňském ročníku, kdy více než 17 hodin v kuse pršelo, se letošní počasí ozvalo v podobě povodně. Živel poctivě podmáčel terén a rozvodnil i malé toky. Samotný závod se odehrál za horkého slunečného dne, kdy teploty atakovaly 30 stupňů Celsia. Horko tak bylo další zkouškou jak pro závodníky, tak pro pořadatele na stanovištích. I přes veškerou snahu osudu v letošním ročníku žádná z dvojic nevzdala a všichni závod dokončili.

 

 Každý, kdo do závodu nastoupí, má můj obdiv,“ poznamenal ředitel závodu Martin Pádivý. „Mezi závodníky jsou dvojice, které sem přijely dokázat vyhrát. Je tu ale také silné zastoupení borců, kteří sem přijeli dokázat, že dokáží nevzdat. Ti první tu nechají spoustu potu, ti druzí k tomu ještě přidají hodiny zoufalství…

 

Cílem Generali Survival je umožnit vozíčkářům změřit síly se zdravými v řadě průnikových disciplín a dokázat tak, že handicap velmi často není problémem těla, ale nedostatkem vůle. Nejde o dva paralelní závody. Jeden podnik, jedny pravidla, různé kategorie,“ dodal ještě hlavní pořadatel.

 

Podle organizátorů a závodníků se letošní Generali Survival i přes hrozící nebezpečí zrušení vydařil. Česko zná své první mistry v kategorii vozíčkářů a sportovců bez handicapu. Zná také své poražené, bez kterých by ale nebylo vítězů. Generali Survival skončil, zároveň ale započala příprava Generali Survival 2014!

 

Váš hlavní a největší soupeř jste Vy!

Martin Pádivý

 

Klíčová slova: