Festival Open House Praha i letos nabídne komentované prohlídky pro osoby se zrakovým postižením

Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se letos uskuteční od 16. do 22. května 2022. Osmý ročník festivalu zpřístupní o víkendu veřejnosti zdarma 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Program festivalu je tradičně určen pro širokou veřejnost a podobně jako v minulých letech, i letos organizátoři připravili na festivalový víkend řadu speciálně upravených prohlídek pro osoby se zrakovým postižením.

„Aby byl festival opravdu pro všechny, zaměřujeme se postupně na různé skupiny obyvatel a snažíme se prohlídky budov přizpůsobit tak, aby z nich měli lidé opravdu zážitek. Co se týká prohlídek pro návštěvníky s postižením zraku, máme pro ně vytipované budovy, v nichž jsou připraveni proškolení dobrovolníci a k dispozici haptické pomůcky, ať už to jsou mapy nebo 3D modely budov. Uvědomujeme si, že vcítit se do potřeb specifických skupin návštěvníků není jednoduché. V průběhu posledních dvou let, kdy tyto prohlídky připravujeme, se ve spolupráci s odborníky snažíme kvalitu prohlídek posouvat ke spokojenosti všech,” vysvětluje ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. 

Speciální komentované prohlídky jsou na programu během víkendu 21. a 22. května 2022 a byly připraveny ve spolupráci se Světluškou, projektem Nadačního fondu Českého rozhlasuStřediskem Teiresiás Masarykovy univerzity (Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky), Fakultou umění a architektury Technické univerzity v Liberci (FUA TUL), Elsou ČVUT (Střediskem pro podporu studentů se specifickými potřebami), Mapy.cz a partnerem CPI Property Group, Bubenská 1

Není zavřených dveří. O tom nás už třetím rokem přesvědčují organizátoři Open House Praha, kteří si přístupnost pro návštěvníky se specifickými potřebami zapsali do DNA festivalu. A díky naší spolupráci už i nadšenci do pražské architektury, kteří ji však vnímají jinými smysly než zrakem, vědí, že Open House Praha je tu pro ně,” hodnotí dosavadní spolupráci Gabriela Drastichová.

Díky spolupráci s pracovníky Střediska pro podporu studentů se specifickými potřebami Elsa ČVUT a Střediska Teiresiás organizátoři festivalu plánují několik workshopů pro festivalové průvodce, na nichž si osvojí strategie, jak s cílovou skupinou pracovat a jak vhodně používat hmatové modely a plány.

V příštích letech pak prohlídky můžeme přizpůsobit zkušenostem a zpětným vazbám získaným v průběhu tohoto ročníku festivalu,” vysvětluje Petr Červenka ze Střediska Teiresiás.

 

Prohlídky pro osoby se zrakovým postižením se uskuteční v těchto budovách a prostorech:

●           Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1 – so 13 hod., 

●           Mama Shelter Prague – so 15 hod., 

●           The Fizz Prague – so 17 hod.,

●           Husův sbor Vinohrady – ne 13 hod., 

●           Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně – ne 15 hod., 

●           Laichterův dům – ne 17 hod.

K prohlídkám budou připraveny haptické urbanistické mapy budov a jejich okolí a popisy tras ke všem zpřístupněným objektům. Studenti FUA TUL dále v rámci svých semestrálních prací navrhli a vyrobili 3D modely vybraných budov z programu festivalu. 

Technologie 3D tisku umožňuje s velkou přesností vyrobit odolné modely pro propagaci architektury směrem k široké veřejnosti. Je na nich možné demonstrovat celkovou kompozici a členění objemu stavby, rozmístění a proporci oken, i hrubší detaily plastického pojetí fasád. Z letošní kolekce modelů vytvořených našimi studenty jsou mými favority budova Elektrických podniků hl. m. Prahy a kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Obě stavby navíc prošly nedávno rekonstrukcí, tedy jistě stojí za to je nyní opět navštívit a zhodnotit a porovnat na místě úspěšnost nových zásahů," doplňuje děkan Fakulty umění a architektury TUL v Liberci Osamu Okamura.

Vstup na prohlídky bude zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Vstup návštěvníků v doprovodu vodicích či asistenčních psů bude umožněn do všech budov. 

Další informace o programu pro osoby se zdravotním postižením najdete na webových stránkách festivalu Open House Praha: https://www.openhousepraha.cz/festival-2022/bez-barier/.

 

Informace k budovám otevřeným v rámci prohlídek pro návštěvníky se zrakovým postižením

 

Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1

Rozlehlý funkcionalistický palác Elektrických podniků v pražských Holešovicích byl v době svého vzniku považován za symbol přicházející nové doby, moderní architektury a pokroku, spojeného s elektrickou energií a technologickými vynálezy. Nedávno dokončená rekonstrukce tohoto památkově chráněného objektu pod taktovkou ateliéru TaK je označována za jednu z největších a technicky nejnáročnějších v ČR. Získala dokonce speciální ocenění poroty Estate Awards 2021 či titul Stavba roku 2021. 

 

Mama Shelter Prague

Jedna z nejlepších staveb své doby, ukázka „zlatých 60. let“ v architektuře, to kdysi býval Parkhotel Praha. Od svého otevření v roce 1967 byl považován za jeden z nejprestižnějších hotelů v Praze. Původní řešení interiérů bylo včetně originálního nábytku provedeno podle návrhu architektky Aleny Šrámkové, bohužel se však z velké části nedochovalo. Po převratu hotel několikrát změnil majitele, nyní jej vlastní francouzská síť Mama Shelter, která nenabízí pouze ubytování, ale kompletní útočiště. Interiér od slavného francouzského designéra Philippa Starcka je hluboce promyšlen – nepřestane vás bavit hledat jednotlivé detaily a skryté myšlenky – a i díky němu působí Mama Shelter Prague uvolněnou a hravou atmosférou. 

 

The Fizz Prague

Moderní studentská rezidence The Fizz Prague vznikla na jedné z mnoha prázdných parcel v pražských Holešovicích. Návrh je svým tvaroslovím přirovnáván k vídeňskému obchodnímu domu Goldman & Salatsch od architekta Adolfa Loose, autora známé pražské Müllerovy vily. V osmi nadzemních podlažích se nachází studentské bydlení „příští generace“, nabízející českým i zahraničním studentům více než 500 plně zařízených jednolůžkových, dvoulůžkových a sdílených apartmánů s vlastní kuchyní a koupelnou. Rezidence naplňuje definici současného přístupu k bydlení mladých lidí, kteří hledají svůj prostor a soukromí, ale zároveň chtějí sdílet, bavit se a relaxovat. Mohou využít rozmanité společné prostory, jako je studovna, herna, movie lounge, prostorné sdílené kuchyně, skylounge či krásnou zahradu s terasou a grilem ve vnitrobloku. V roce 2021 získala rezidence 1. místo v kategorii Hotel ocenění „Best of Realty“ 2020.

 

Husův sbor Vinohrady

Vinohradský Husův sbor, stojící v těsném sousedství Vinohradské vodárny, je netradičním církevním komplexem, postaveným ve třicátých letech 20. století podle návrhu architekta Pavla Janáka. Stavba, postavená v tehdy značně pokrokovém konstruktivistickém stylu, se skládá z vlastní modlitebny Československé církve husitské, věže a obytného domu. Nejvýraznějším prvkem celého komplexu je bezesporu 34,5 m vysoká šestipatrová věž, kterou korunuje 2,35 m vysoký měděný kalich o váze 700 kg. Skeletová železobetonová dominanta byla původně zamýšlena jako zvonice. Pro nedostatek finančních prostředků však záměr zvonice dlouho zůstal pouze na papíře, zrealizován byl až v roce 2011.

 

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Kostel na Náměstí Jiřího z Poděbrad od slovinského architekta Jože Plečnika patří mezi nejvýznamnější moderní sakrální stavby v České republice. Při návrhu kostela se autor údajně nechal inspirovat starokřesťanskou středomořskou architekturou, odkazující na antické tradice. Dominantou kostela je bezpochyby široká věž, dosahující výšky přes čtyřicet metrů. Na vrcholu věže se nachází obrovská měděná báň osazená čtyřmetrovým křížem. Unikátní jsou také hodiny na věži – obrovské věžní okno s průměrem téměř osm metrů. Zajímavostí je, že oblouk nad oltářní menzou (stolem) je složen z kamenů, pocházejících z archeologických průzkumů Pražského hradu. Oltářní stěna krypty navíc obsahuje úlomky z katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Moderní kostel tak získal zajímavé nadčasové propojení i symbolickou legitimitu.

 

Laichterův dům

Dům v Chopinově ulici si nechal v letech 1908 až 1910 postavit pražský nakladatel Jan Laichter, blízký přítel T. G. Masaryka, známý vydáváním filozofické, sociologické, ekonomické a právní literatury. Stavba proběhla podle návrhu předního českého architekta Jana Kotěry v duchu nastupující moderny. V přední části zvýšeného přízemí bylo původně umístěno Laichterovo nakladatelství, propojené s velkým rodinným bytem v prvním patře schodišťovou halou, vyzdobenou ornamentálními malbami Františka Kysely. V dřevěném obložení schodiště najdeme řezby sov, symbolu moudrosti a vzdělanosti, odkazující k životnímu poslání majitele domu. Ve vnitrobloku za domem se nachází malá komponovaná zahrada s vodním prvkem, kterou navrhl Jan Kotěra. Dnes dům vlastní potomci Jana Laichtera.

 

Šárka Princová Maroušková

Klíčová slova: