Festival Jeden svět 2024 proběhne opět v březnu, opět přístupný

Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět se v roce 2024 uskuteční už po dvacáté šesté. V termínu od 20. března do 21. dubna proběhne ve 48 městech po celém Česku. V Praze festival proběhne od 20. do 28. března 2024. I letos se festival snaží být co nejvíce přístupný. Většina kin, kde festival probíhá, je bezbariérová. Seznam festivalových míst v Praze a jejich popis přístupnosti najdete zde. V pražském programu jsou všechny snímky s českými a anglickými titulky. 

Debaty jsou vždy v českém jazyce s tlumočením do anglického jazyka. 

Zahájení festivalu a osm vybraných debat v Praze bude tlumočeno do českého znakového jazyka a budou mít simultánní přepis. Hlasování o tom, které to budou, proběhne koncem února na Facebooku společnosti Deaf Friendly. Ta tlumočení zajišťuje. 

Pro nevidomé a slabozraké diváky a divačky festival nabízí dva filmy s audiopopisem. 

Během festivalu v Praze také proběhne několik relaxovaných projekcí. Během nich je v sále tlumené osvětlení a tišší zvuk filmu. Tyto projekce nemají žádné titulky. Tyto projekce jsou obzvlášť přístupné pro lidi s mentálním postižením, obtížemi v soustředění nebo lidi s epilepsií.

Na projekce v Praze mají senioři a seniorky, držitelé karet ZTP a ZTP/P vstup za 65,-. Asistent nebo asistentka diváka nebo divačky s průkazem ZTP/P mají vstup zdarma.

Mimo Prahu proběhne festival v dalších 47 městech po celém česku. Jejich výpis najdete zde.

Pokud je něco, co byste nám k přístupnosti chtěli sdělit, můžete se obrátit na email: nikola.palenickova@jedensvet.cz a bezbarier@jedensvet.cz. Snažíme se festival dělat přístupný, jak jen to jde. Budeme rádi, když nám dáte vědět, co zkusit vylepšit a co by vám návštěvu festivalu usnadnilo. 

Nikola Páleníčková

 

 

 

Klíčová slova: