Fakta a mýty o příspěvcích zdravotních pojišťoven pro lidi s vadami sluchu

Pojišťovny budou od ledna 2020 nově proplácet sluchadla na obě uši! Na kochleární implantát nově dosáhne i většina dospělých! Tyto mýty a nepřesnosti se začátkem roku objevily v médiích, proto se Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR jako největší organizace pomáhající lidem se sluchovým handicapem rozhodl uvést všechny mýty a polopravdy na pravou míru

Během podzimu se uskutečnila opakovaná jednání s pojišťovnami, jejichž výsledkem je hned několik novinek, např. oboustranná implantace pro dospělé, zvýšení příspěvku při výměně řečového procesoru, nebo příspěvek na dvě sluchadla pro dospělé při splnění určitých podmínek, např. pokud bude mít dítě dvě sluchadla, po dosažení dospělosti bude mít i nadále nárok na příspěvek na dvě sluchadla.

„Tyto dohody však ještě nejsou schváleny v zákoně. Pokud bude novela zákona 48/1997 Sb., který úhrady řeší, schválena v nyní dohodnuté podobě, změny začnou platit zřejmě až od ledna 2021,“ upozorňuje Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.

Zde proto přinášíme přehled změn, které opravdu platí s platností od prosince 2019:

- Děti do 18 let včetně mají nárok na příspěvek na dvě sluchadla jednou za 5 let ve výši 10 000 korun na každé sluchadlo. Celkem tedy mohou dostat příspěvek 20 000 korun.

- Dospělí mají nárok na příspěvek na jedno sluchadlo jednou za 5 let ve výši 7 000 korun.

- Dospělí hluchoslepí mají nárok na příspěvek na dvě sluchadla jednou za 5 let ve výši 7 000 korun na každé jedno sluchadlo. Celkem tedy mohou dostat příspěvek 14 000 korun.

- U náhlavního sluchadla, např. při ztrátě sluchu při anomálii zvukovodu, mají dospělí i děti nárok na příspěvek na jedno sluchadlo jednou za 5 let ve výši 10 500 korun.

- U brýlového sluchadla na kostní vedení jedno- nebo oboustranné, mají děti i dospělí nárok na příspěvek na jedno sluchadlo jednou za 5 let ve výši 12 000 korun.

- Řečový procesor (ŘP) – výměna zevní části KI, děti i dospělí mají nárok na jeden příspěvek 180 000 korun jednou za 7 let (do listopadu 2019 to bylo po 10 letech). Tato úprava však platí pouze pro implantované po 1. prosinci 2019. Dříve implantovaní budou moci ŘP vyměnit až po 10 letech od operace dle dřívější úpravy.

Veronika Cézová

 

Klíčová slova: 

Komentáře

Jen je smutné, že lidé s postižením sluchu, kteří nemohou mít sluchadlo/a ani implantát/y (protože by jim to stejně nepomohlo) a komunikují česky, nemají příspěvek na nic, co by jim usnadnilo komunikaci. Přitom to je v podstatě pouze jedna věc - tablet/mobil na on-line přepis. Škoda, že to není pro tyto lidi uznáno jako zdravotřní pomůcka.

Kde prosim naleznu dalsi informace ohledne prispevku na tablet ci na mobil pro komunikaci? Kdo overuje, zda dana osoba umi znakovy jazyk ci jen mluvi cesky??

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.