Evropský den epilepsie: pojišťovny uhradí nové léky

04.02.2014 17:04

Praha – Kdyby se děti trpící epilepsií v Evropě přestěhovaly na jedno místo, vytvořily by město velké jako Praha. A pokud by se k nim přidali i dospělí, osídlili by skoro celé Čechy – epileptiků je totiž v Evropě celých šest milionů. Jen v Česku jich potom je na sto tisíc. Záchvatů by je nyní měl zbavit nový přípravek, který mohou na pojišťovnu získat na šesti místech v ČR.  

"Epilepsie není jedna nemoc, ale řada odlišně probíhajících onemocnění, která mají různé příčiny, odlišný průběh, reakci na léčení a prognózu. Sedmdesát procent pacientů dnes může díky moderní léčbě žít bez záchvatů," přibližuje při příležitosti včerejšího Evropského dne epilepsie Jana Zárubová z Thomayerovy nemocnice. Ta je jedním z míst, kde pacienti mohou nové léky získat. U zhruba třetiny pacientů však léky nezabírají. Některým ale může pomoci chirurgická léčba. Například v brněnském centru pro epilepsii provedou ročně 25 až 30 operací mozku, přičemž zhruba dvaceti pacientům implantují stimulátor bloudivého nervu. Dalším poškozenou část mozku rovnou odstraní.  

Pomoci může elektroda v mozku

Novinkou je v Brně hloubková mozková stimulace, při níž se zavedou elektrody do části mozku zvané přední thalamická jádra. Proceduru zatím podstoupilo pět pacientů.
Renesanci prožívá i takzvaná ketogenní dieta. Ta má vysoký obsah tuků, normální obsah bílkovin a velmi nízký obsah cukrů. Omezen je navíc příjem tekutin. U více než poloviny pacientů se po třech měsících dodržování této diety snížila četnost záchvatů nejméně o polovinu. U skoro třetiny pacientů je její efekt natolik výrazný, že frekvence záchvatů klesne o více než 90 procent.
"Dieta je sestavena individuálně pro každého pacienta. Jsou zohledněny základní nutriční požadavky organismu a dodržen princip diety – tedy vysoký obsah tuků, velmi omezený příjem sacharidů a dostatečný příjem bílkovin," popisuje princip diety Klára Brožová z Thomayerky.
Epilepsie nejčastěji začíná u dětí a seniorů, ale může postihnout kohokoliv a v jakémkoli věku. Může být přitom způsobena jak geneticky, tak kvůli úrazu či nemoci. Objevují se při ní záchvaty, které se projevují například ztrátou vědomí, pohyblivosti nebo psychickými projevy.

Klíčová slova: