Epizóna: O epilepsii v práci bez předsudků

Po celém světě se každý rok dne 26. 3. obléká fialové oblečení na připomínku Fialového dne - Purple Day. Ten má upozornit na problematiku života s epilepsií. Společnost E, která podporuje lidi s epilepsií a jejich blízké už 31 let, k tomuto dni letos otevírá ojedinělou službu - informační portál Epizónu. Tým autorů a autorek z různých oborů na něm bude publikovat texty o epilepsii v práci bez předsudků.

“Někteří lidé v zaměstnání tají, že mají epilepsii. Ze strachu z předsudků. My jsme tu proto, aby se už nebáli - jak lidé s epi, tak bez ní. Když budou, všichni vědět na čem jsou, věříme, že se jim bude spolupracovat i žít lépe. A když se něco stane, budou připraveni,”  říká Alena Červenková, předsedkyně Společnosti E, která za novým projektem stojí.

Informační portál Epizónu zamýšlejí její tvůrci jako prostor pro fakta, manuály, ale i osobní příběhy o epilepsii v práci.

Předsudky o zaměstnávání lidí s epilepsií

“Ne každý epileptický záchvat je provázen náhlým pádem, záškuby končetin a pěnou u úst. Paleta projevů nemoci je naopak pestrá a i s epilepsií lze prožít produktivní a hodnotný život,” pokračuje Alena Červenková.

Záměrem projektu informačního portálu Epizóna je proto bořit předsudky o epilepsii a o lidech s epilepsií. Nabídkou potřebných informací chce autorský tým čtenáře podpořit v tom, aby na pracovišti nemuseli skrývat svou diagnózu, ale měli možnost ukázat, co v nich je.

“Každý člověk může vykonávat práci, na kterou má odbornost a schopnosti, když k tomu dostane příležitost,” je přesvědčena Alena Červenková.

Pro obě strany

Zaměstnavatelům i lidem s epilepsií chce Epizóna srozumitelně vysvětlit, proč nemusí mít obavy ze vzájemné spolupráce. Plánuje v různých textech představovat fakta a zkušenosti, která epilepsie do pracovního života přináší. 

Epizóna má za cíl vytvořit společný prostor pro lidi s epilepsií a jejich zaměstnavatele. Tým tvoří 15 autorů a autorek, jsou mezi nimi lidé žijící s epilepsií, experti z oborů psychologie, sociální práce, práva, bezpečnosti, HR, mediální komunikace nebo neurologie se zaměřením na epileptologii. Epizónu mohou čtenáři podpořit jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem.

Štěpánka Matúšková

Klíčová slova: