Dvoukilometrový vlnící se roj Světlušek rozsvítil Stromovku

26.04.2013 2:00

Téměř 2 000 běžců si ve středu 24. dubna obléklo čelovky, aby jim posvítily na cestu noční parkem. Společně běželi vidící i nevidomí, kterým ve zdolání 3 nebo 5 kilometrové cesty pomáhali traséři. Roli traséra si vyzkoušeli i čeští olympionici Vavřinec Hradilek a David Svoboda. Druhý ročník charitativního Běhu pro Světlušku přinesl pro nevidomé 750 tisíc korun, což je dvojnásobek proti loňsku.

„Dělat traséra pro mne byla zajímavá zkušenost. Určitě se to hodí i do praxe, ne pokaždé jsem si totiž při styku s nevidomým třeba v MHD věděl rady. Večerní Stromovka s tisíci světly byla skvělá,“ zaznělo od kajakáře Vavřince Hradilka.
 
„Tento báječný projekt, který pomáhá nevidomým, je důkazem, že pomáhat se dá s radostí. Největší odměnou pro nás byly rozzářené tváře lidí, kteří doběhli do cíle. Velký dík všem dobrovolníkům! Speciální poděkování patří Jakubu Herešovi, Davidu Podholovi a Martinu Skálovi, kteří měli ohromný nápad a dost kuráže ho zrealizovat,“ uvedla Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.
 
Na startu nechyběla ani patronka Aneta Langerová, která doprovázela nevidomou Nelinku Frankovou nejen při běhu, ale též na podiu. Během večera se zde vystřídalo mnoho umělců, mimo jiné Matěj Ruppert s nevidomou Ráchel Skleničkovou a Mário Bihári se svou kapelou Bachtale Apsa. Běh pro Světlušku si nenechali utéct desetibojař Tomáš Dvořák, herec Pavel Nový, moderátor Vojta Bernatský či florbalistky pražského Herbadent týmu, které již po sedmé obhájily mistrovský republikový titul. „Je super, že se spojí sport s pomocí potřebným v jeden nádherný zážitek,“ řekl Tomáš Dvořák.
 
„Tolik Světlušek jsem ve Stromovce ještě nikdy předtím neviděla. Spolu s nevidomou Nelinkou jsme uběhly nezapomenutelné tři kilometry a strávily večer s neobyčejnými lidmi, kteří se také rozhodli podpořit Světlušku svým během. Děkujeme,“ zaznělo od Anety Langerové.
 
„Velké DÍKY patří všem organizátorům, účinkujícím, sponzorům a také přispěvovatelům běžcům. Tak perfektně sladěnou akci organizačně a přátelskou atmosféru jsem už hodně dlouho nezažil. 2. ročníku jsem se zúčastnil poprvé a už vím teď, že se akce budu zúčastňovat každý rok, pokud to půjde. Nejhezčí zážitek jsem měl, když jsem se podíval při běhu za sebe a viděl tu nekonečnou záplavu více jak 2000 Světlušek. Ještě jednou velké DÍKY! Máte to prostě perfektní,“ napsal nám zrakově postižený běžec David Gril.
 
„Děkuji Světlušce za milou a dobře zorganizovanou akci a Kiki z Herbadent týmu, že mi posvítila na cestu. Věru hodnotný večer,“ vzkazuje Jan Hegr, nevidomý průvodce z Kavárny POTMĚ.
 
„Děkuju Světlušce, že jsem si poprvé v životě mohl zkusit roli traséra Kristýnky. Děkuji, že jsem mohl po startu s Kristýnkou asi celých 20 metrů prožívat pocit z vedení v závodě. Děkuji, že jsem mohl být zase dojat z úžasné a smysluplné akce,“ podělil se s námi o své zážitky Pavel Zavadil, jednatel společnosti Herbadent, hlavní partner Světlušky.
Světluška děkuje Isostaru, hlavnímu partnerovi Nočního běhu, který mimo jiné zajistil občerstvení pro účastníky. „Je nám potěšením, že jsme mohli přispět Světlušce na dobrou věc a zároveň nabídnout všem zúčastněným kvalitní občerstvení v průběhu celého večera. Navíc velmi oceňujeme lidskost a solidárnost všech běžců i organizačního týmu, což vedlo k nezapomenutelné atmosféře celé akce. Již nyní se těšíme na Běh pro Světlušku 2014,“ uvedl Petr Čáp, ředitel společnosti.

Štěpánka Batíková

Klíčová slova: