Do tří let přijdou tisíce invalidů o výhody a podpory

04.02.2014 17:04

Některým lidem s tělesným postižením se v uplynulém roce převrátil život naruby. Přišli o průkaz handicapu ZTP. Stačilo změnit definici v legislativě a nárok na průkazku zmizel, s ním i ostatní výhody a podpory. V nejbližších letech bude postižených bez výhod mohutně přibývat.  

O průkazku ZTP přijde do konce roku 2015 možná až 150 tisíc osob se zdravotním postižením. Od začátku roku 2012 totiž platí zákon, podle nějž mají nárok na průkaz ZTP jen lidé, kteří se neobejdou bez pomoci druhých. 
Tím se zásadně změnila dosavadní praxe, kdy mohli průkaz ZTP vlastnit všichni lidé, jejichž handicap byl zahrnut ve zvláštním rejstříku zdravotních postižení, podle něhož se nárok na výhody uznával. Jde o lidi s pohybovými omezeními, vážnějšími amputacemi, ochrnutím apod. Celkem jich bylo loni 273 700.
Téměř všichni vyjma těžce mentálně postižených, nevidomých a neslyšících přijdou o průkaz, tím pádem i o nárok na příspěvek na nákup auta, jenž činí 200 tisíc na deset let, měsíční příspěvek na mobilitu 400 korun, vyhrazené parkovací místo před domem i o parkovací průkaz.
(Pokračování na str. 4) Do tří let přijdou tisíce invalidů o výhody

(Pokračování ze str. 1) Průkazy ZTP se neodebírají plošně najednou, ale při pravidelných kontrolách zdravotního stavu, který podstupují všichni včetně lidí s amputacemi. Nejpozději však do konce roku 2015 by měli být všichni odbaveni, a to i starší lidé, jimž bylo uznáno postižení za doživotní.
Posudkoví lékaři se nyní mají řídit novými směrnicemi, podle nichž ověřují schopnosti pacientů zvládat základní denní pohybové výzvy.
"Za schopnost zvládat základní životní potřebu mobility se považuje stav, kdy osoba je schopna zvládat vstávání a usedání, stoj, zaujímat polohy, pohybovat se chůzí krok za krokem, popřípadě i s přerušováním zastávkami, v dosahu alespoň 200 m, a to i po nerovném povrchu, chůzi po schodech v rozsahu jednoho patra směrem nahoru i dolů, používat dopravní prostředky včetně bariérových," stojí ve vyhlášce.
Tyto úkony zvládne prakticky každý z nynějších držitelů ZTP. Na lhaní a simulování před lékařem se nedá spoléhat.
Invalidé, kteří najednou přišli o výše uvedené výhody, jsou většinou zaskočeni, protože je na to nikdo nepřipravil. Ti informovanější to nesou s trpkým sarkasmem ve smyslu "z rozhodnutí státu uzdraven".
Zásadně se jim totiž změní svět. "Díky ZTP jsme měli možnost získat příspěvek na zakoupení motorového vozidla nebo používat chráněná parkovací místa před nemocnicí. Jsme lidi, kteří nic navíc nechtěli. Nepotřebovali jsme, aby nám někdo chodil uklidit, nakoupit, cestovali jsme do práce," říká Zdena Cupková, vedoucí sociálně-právního poradenství pro zdravotně postižené. Sama před čtyřiceti lety přišla o pravou nohu.
Podle ní jsou lidé se ZTP převážně soběstační, ale podmínkou je právě automobil. Na ten už dostávat nebudou. Ještě do minulého roku se dával příspěvek na motorové vozidlo ve výši sto tisíc na pět let. Většinou si invalidé pořizovali starší levná auta, která dlouho nevydržela. Až si půjdou pro příspěvek na nové, nedostanou žádné. Dokonce se už i stalo, že dotyčný přišel při žádosti o auto rovnou i o průkaz.

Stát může prodělat

Cupkovou ale nejvíce pobuřuje ustanovení zákona o dávkách pro zdravotně postižené občany s nadkolenní amputací, které přiznává možnost příspěvku na koupi auta pouze těm, již mají "neoprotézovatelný pahýl". Takový ale neexistuje. Jak potvrdil Právu šéf plzeňské prodejny protéz Josef Nehonský, v dnešní době existují silikonové návleky, takže protézu je možné dát na cokoli.
Zároveň platí, že žádná protéza není natolik dokonalá, aby nahradila zdravou nohu. Protéza se většinou musí na týden měsíčně sundávat, aby se předcházelo různým dalším zdravotním problémům. "Stačí sebemenší oděrka pahýlu a protéza je mimo. Anebo stačí, když venku trošičku namrzne, protože s nadkolenní protézou se na ledu zabijete," řekla Právu Cupková.
Doufá, že sama už ve svých 70 letech nové auto potřebovat nebude, ale přijít o možnost zaparkovat si před domem bude problém. Každý krok s nákupem navíc představuje martyrium.
Podle ní se nakonec celá akce ministerstvu ani nevyplatí, protože osoby se ZTP nebudou moci dojíždět do práce nebo se to pro ně stane nevýhodné. Budou potřebovat pomoc sociálních pracovníků, příspěvky na péči a zřejmě i dávky v hmotné nouzi. Nadto přijde stát o daně z příjmů pracujících invalidů.
Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že důvodem pro změny nebyly úspory, dokonce se prý má počet držitelů průkazů ZTP ještě rozšířit.
"Pokud je okruh lidí, kteří mají nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením, širší, je zavádějící hovořit o odebírání průkazů, zůstávání průkazů apod.," sdělila Právu mluvčí resortu Štěpánka Filipová.
Podle Cupkové ale z daného nastavení vyplývá, že nynější skupina držitelů ZTP se značně zmenší.
Tématu se chopily Věci veřejné a připravily novelu, která má novoty zrušit. Je ale otázkou, zda se k nim coby malé opoziční skupince někdo přidá. Podle šéfky jejich klubu Kateřiny Klasnové je v ohrožení až sto tisíc postižených, Cupková hovoří o 150 tisících. Podle ministerstva nelze až do konce roku 2015 dopady spočítat.

---

Jsme lidi, kteří podle zákona o sociálních službách nic nechtěli a nepotřebovali Zdena Cupková, zdravotně postižená Jde o lidi s pohybovými omezeními, amputacemi a ochrnutím

Klíčová slova: