Do práce bez bariér

13.05.2012 21:51

Apla Praha, Střední Čechy, o.s. ,pomáhá lidem s autismem najít zaměstnání.

Téměř každý z nás zažil ve svém životě situaci, kdy hledal práci, pročítal inzeráty, procházel přijímacími pohovory a otvíral obálky či emaily se zamítavými odpověďmi. O kolik těžší to musí mít lidé s handicapem, zvláště ti, kteří na první pohled jako handicapovaní nevypadají. A na ten druhý? Nezdvořilí, nevychovaní, sobečtí, bezcitní, naivní - tak bývají zpravidla hodnoceni svým okolím. Lidé s Aspergerovým syndromem (AS) se ve svém životě potýkají s řadou problémů, tím hlavním je ale problém s nezvládáním běžných sociálních situací, obtížným chápáním kontextu a vztahů mezi lidmi, zkrátka problém v  sociálním chování.
 
APLA PRAHA, STŘEDNÍ ČECHY, O.S. realizuje řadu projektů, které mají za cíl odstraňování překážek, které lidem s touto poruchou brání v přístupu ke vzdělání a zaměstnání. Jedním z nich je i projekt Do práce bez bariér, který je určen pražským klientům. Klienti se v rámci projektu připravují na zaměstnání i na samostatný život. Při volbě vhodného zaměstnání jim pomáhají pracovní konzultant a asistent, neboť lidé s AS nemohou pracovat ve všech oborech. Seznamují se s konkrétními profesemi, dozví se, jak napsat životopis, jak hledat zaměstnání, jak se připravit na pracovní pohovor. Pracovní návyky i sociální dovednosti si mohou vyzkoušet na tréninkovém pracovišti, po nalezení pracovního místa je asistence poskytována přímo v zaměstnání.
 
Součástí projektu je spolupráce s potencionálními zaměstnavateli, kteří obdrží informační balíček. Balíček poskytne zaměstnavateli komplexní pohled na problematiku. zaměstnávání osob s Aspergerovým syndromem či vysokofunkčním autismem.
 
Do projektu se zatím zapojilo 48 účastníků. Přejeme jim, aby nalezli zaměstnavatele, kteří se nebudou obávat počátečních obtíží a naopak ocení vlastnosti, které Aspergerův syndrom často doprovází - výbornou paměť, smysl pro fakta a pro detaily, pečlivost, dodržování pravidel, obliba rutiny, přesnost, loajalitu.
 
Projekt Do práce bez bariér vznikl v rámci operačního programu PRAHA ADAPTABILITA (OPPA), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem. Všechny služby v rámci projektu jsou poskytovány zdarma. Více naleznete na www.praha.apla.cz, sekce projekty.
 
Klíčová slova: