Děti a zdravotní postižení

To bylo téma šestého ročníku fotografické soutěže, kterou vyhlásil Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením. Přinášíme výsledky. 

Hodnoceno bylo celkem 33 přihlášených fotografií. Porota, která rozhodovala o vítězích soutěže, byla složena ze zástupců Úřadu vlády ČR, Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR a fotografky.

Ceny byly uděleny za fotografie, které nejlépe zachycují každodenní život dětí se zdravotním postižením a jejich aktivní přístup k životu.

I. cena: Markéta Nováková: Lucinka
Popis autorky: Lucinka odpočívá na Bleskovi po hipoterapii v centru Hiporehabilitace Jupiter.
Autorka fotografie Markéta Nováková působí v Jupiteru, kde jsou dětem se zdravotním postižením poskytovány individuální hiporehabilitace, jako asistentka kroužků a volnočasových aktivit, vodička koní, správkyně sociálních sítí a fotografka.
Místo a datum pořízení: Řevnice, srpen 2021

II. cena: DEBRA ČR: Tančit jako motýl
Tančit, skákat, radovat se s ostatními..., pro většinu dětí nic neobvyklého..., pro Rebeku, která má velmi křehkou a zranitelnou kůži, to běžné není. Rány na nohou a chodidlech ji limitují při každém kroku. Přesto tančí. S obrovským nadšením a radostí. Pomáhají jí v tom její milující rodina, kamarádi v okolí i DEBRA ČR.
Fotografie byly pořízeny v rámci letního ozdravného pobytu DEBRA ČR pro rodiny s nemocí motýlích křídel. Děti mají snadno zranitelnou kůži a mnohdy i sliznice. Každé z nich se potýká s jinou formou nemoci, s rozdílnými životními překážkami. Všechny však s ohromnou vnitřní silou.
Místo a datum pořízení: Tři Studně, léto 2021

III. cena: Veronika Kružíková: Malý umělec
Autorka k fotografii uvádí: Daneček se narodil s nemocí motýlích křídel (Epidermolysis bullosa, EB) stejně tak jako jeho tatínek, můj bratranec. Daneček (1,5 roku) je velký bojovník. Moc rád se zapojuje do výtvarných činností.
Místo a datum pořízení: rekreační pobyt na Vysočině, Tři Studně, 13.07.2021

Klíčová slova: