Den pečujících letos připomeneme již podruhé

V pátek 2. října si připomeneme Den pečujících, jehož tradice byla zavedena minulý rok. V České republice je podle kvalifikovaných odhadů 1,3 milionu osob, které dlouhodobě pečují v domácím prostředí o své blízké: nemocné partnery, seniorní rodiče a děti nebo dospělé se zdravotním postižením. Péče se nepočítá na “odpracované hodiny” a není za ni mzda, nicméně pečující svoji pomoc blízkým poskytují často 24/7 po celý rok bez svátků a dovolených. V současné epidemiologické situaci působí na pečující negativně ještě další faktor, a to strach z nákazy koronavirem a přenos na osobu, o kterou pečují.

 “Je velmi důležité o neformální péči v naší společnosti mluvit a neustále připomínat, že bez pomoci pečujících by se náš stát neobešel,” upozorňuje na jeden z hlavních cílů Dne pečujících Martina Chmelová, vedoucí psychoterapeutka neziskové organizace Alfa Human Service.

Tato organizace již 20 let dlouhodobě pečující podporuje, poskytuje jim psychoterapeutické i výchovné poradenství a konzultace a provozuje informační portál Alfabet (www.alfabet.cz).

Symbolickým vyjádřením Dne pečujících byl zvolen kvítek chrpy, jehož grafickou podobu vytvořila výtvarnice Anna Niklová, které patří velký dík za podporu pečujících.

V rámci kampaně „Děkujeme pečujícím“ posílali lidé jako poděkování pečujícím přes léto fotky chrp, kterou organizátoři kampaně z Alfa Human Service nechali zpracovat do koláže - pomyslné „kytice“ a 2. 10. ji virtuálně pošlou/předají všem pečujícím v České republice na sociálních sítích.

Tématu pečujících se bude věnovat také odborná konference Směřování neformální péče v roce 2020, která se pod záštitou místopředsedkyně Senátu paní Miluše Horské uskuteční 13. 10. 2020 z důvodu epidemiologických opatření ONLINE. 

Na konferenci o neformální péči vystoupí zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí, radní pro sociální oblast hl. m. Prahy, zástupci městských částí Praha 3 a Praha 7 a zástupci několika neziskových organizací, kteří jsou mnohdy sami pečujícími.

Program a přihlášku na online konferenci naleznete na www.alfahs.cz a pod tímto odkazem: https://bit.ly/3j34N13

Petra Adámková

 

Klíčová slova: