"Dávej pozor, jsi snad slepej, nebo co?!"

04.02.2014 16:25

..."Jsem." Někteří nevidomí chodí po ulici bez slepecké hole.
I to je věc, kterou jsem nevěděla a dozvěděla jsem se ji až na Neviditelné výstavě v podkroví Novoměstské radnice. Na expozici, na které neuvidíte ve skutečnosti vůbec nic. Ale to, co neuvidíte, se vám pravděpodobně bude zdát zajímavější a bližší než exponáty některých umělců v galeriích.

Výstav, kterými se lidem připomíná, jaké mají vlastně štěstí, že si hůl a černé brýle mohou brát jen jako módní doplněk, v poslední době přibývá a je o ně velký zájem. Tisíce lidí fandí basketbalistům na kolečkových křeslech, obdivují fotografie nevidomých umělců a kupují obrazy namalované nohou nebo ústy, protože jejich autorům chybí končetiny. V Budapešti dokonce existuje celý dům, kterým zdravý člověk nedokáže projít bez pomoci handicapovaných průvodců. A tak by se mohlo zdát, že mít nějakou tu vadu dnes už díky různým kompenzačním pomůckám nemusí být zase takový problém.
Vneděli skončily Olympijské hry v Londýně a už dnes se pojede po Praze happeningový závod vozíčkářů, kterýmáukázat, že ve městě stále existuje množství bariér, které brání lidem se znevýhodněním svobodně se v něm pohybovat. Nejedná se jen o vozíčkáře.
I pro staré lidi může být nepatrná věc, jako je přesunutí autobusové zastávky nebo schody do tramvaje, velkou překážkou.
Aani na ty pořadatelé akce Praha olympijská, která zítra začne o půl jedenácté dopoledne u Žižkovské věže a povede k soše svatého Václava, nezapomněli. Do grafických log nových městských sportovních disciplín s ironickým nadhledem zařadili "skok seniorů do výšky o berlích do bariérové dopravy".
Situaci hezky doplňuje komentář návštěvníka OE řidičeMHD umístěný na webových stránkách Neviditelné výstavy. "Oni zase nemají představu, co je autobus plný lidí a jak nesnadné je ho bez ohrožení cestujících zabrzdit. Bylo mi doporučeno na tyto stránky tuto informaci napsat. Jak jsem dnes během jedné zvláštní "temné" hodiny zjistil, je toho mnoho, co obě strany nechápou." Pokud se tedymámebavit o plné integraci lidí s handicapem do společnosti, bude nejlepší začít tím, že je budeme vnímat všemi zdravými smysly a pomáhat zdravým tělem.

Foto:
O autorovi: KATEŘINA CHVÁTALOVÁ, katerina.chvatalova@denik.cz

Klíčová slova: