Darcovský program Navzdory

Zlínský patriot Radomír Lapčík letos podpořil už přes 500 dětí, kromě finanční podpory postiženým dětem nově rozdává školám stovku tabletů na pomoc s výukou na dálku.

Zlínský patriot a bankéř Radomír Lapčík pokračuje v podpoře rodin, které se kvůli situaci s epidemií koronaviru dostaly do finanční nouze. Z dárcovského programu NAVZDORY, do kterého osobně věnoval deset milionů korun, už bylo podpořeno více než 500 dětí z více jak 250 rodin.

Další rodiny a děti budou podpořeny v následujících týdnech i měsících. Žadateli jsou nejčastěji matky samoživitelky nebo rodiče pečující o hendikepované dítě.

Program na podporu byl nově rozšířen i o pomoc rodinám, kterým chybí technické vybavení pro zapojení dětí do distanční výuky. Těm Radomír Lapčík rozdává skrze svůj nadační fond Credo stovku tabletů. 

Více než 10 milionů korun věnoval Radomír Lapčík na pomoc potřebným, především rodinám s postiženými dětmi, v období epidemie koronaviru. Program NAVZDORY stále běží a přes 7 milionů korun rozdělí zlínský patriot v kraji v rámci druhé vlny pandemie v Česku. Podpora rodin z dárcovského programu NAVZDORY se kvůli uzavření škol a chybějícímu vybavení nově zaměřuje i na školy.

V souvislosti s obnovením distanční výuky chci žákům, kteří se dosud nemohli k výuce připojit online, pomoci, a nakoupil jsem stovku tabletů. Ty nyní rozdělujeme ve spolupráci se základními školami a sociálními službami v kraji,“ uvádí k rozhodnutí Radomír Lapčík. 

Mezinárodně úspěšný zlínský rodák má Zlín i Valašsko velmi rád a v letošním mimořádném roce vnímá, že pomoc je potřeba víc než kdy předtím. K pomoci potřebným v jiných regionech proto vybízí i další.

Za tento čin už získal i ocenění Via Bona od Nadace Via, která vybrala tři vítěze kategorie Hrdina za časů krize. Radomír Lapčík byl jedním z nich a ocenění měl osobně převzít z rukou amerického velvyslance pro ČR, kterým je v současnosti Steven B. King. Slavnostní předání cen však bylo kvůli koronaviru zrušeno a celý ceremoniál proběhl online.

Dárcovský program NAVZDORY

Od vzniku dárcovského programu NAVZDORY na jaře 2020 přišlo více než 300 žádostí o podporu a program rodinám uvolnil již téměř tři miliony korun. Tím pomohl více než pěti stovkám dětí v nouzi.

Aktuálně probíhá 3. kolo a nejčastěji o pomoc v prvních dvou vlnách programu žádaly matky samoživitelky a rodiče pečující o hendikepované dítě.

Řada žádostí ale pocházela i z úplných rodin, kde jeden či oba z rodičů kvůli opatřením vlády zavedených v souvislosti s koronavirem přišli ze dne na den o práci. Nejčastěji jde přitom o příspěvky na nákup potravin a nejnutnějšího zboží pro děti – stále častěji se ale ozývají i rodiny, které nezvládají včas zaplatit nájem, anebo splátku hypotéky.

Zatím čítal nejvyšší příspěvek udělený v programu 30 tisíc korun – obdržela jej matka pěti dětí, která se letos kvůli úmrtí svého manžela stala samoživitelkou a zůstala sama na veškeré výdaje včetně hypotéky.

Další příspěvek ve výši 27 tisíc putoval k rodině s osmi dětmi. I nadále o podporu nejčastěji žádají právě samoživitelky.

Evidujeme například i případy, kdy maminka samoživitelka pracovala jako OSVČ a kvůli pandemii musela ukončit činnost. Zůstala bez příjmů, ocitla se se synem v azylovém domě a nyní jí hrozí exekuce kvůli nedoplatkům za nájem kanceláře,“ upřesňuje Michaela Straková, koordinátorka dárcovského programu. 

Nadační fond Credo příspěvky daruje i opakovaným žadatelům o pomoc – snaží se ale upřednostňovat především ty, kteří žádají poprvé.

Všechny žádosti ověřujeme přes garanty a na základě jejich doporučení. Důležité je, aby rodiny aktivně spolupracovaly s nějakou sociální službou, která může pomoci i jinak,“ doplňuje Michaela Straková s tím, že k zapojení do programu NAVZDORY stačí jen vyplnit on-line žádost na www.navzdory.credonf.cz a doložit povinné přílohy. 

Nikola Zwrtková

Klíčová slova: