Cyklojízda v Praze podpořila prevenci rakoviny děložního čípku

Fialová cyklojízda se letos konala v Praze již podruhé a je součástí celosvětové kampaně World GO Day.

Cyklisté vyrazili 20. září z Albertova a v cíli v Modřanech u restaurace Rosmarina je čekaly diplomy a děkovný koncert skupiny Holki

“Sama jsem nositelkou genové mutace BRCA2, proto jsme tu, aby si všechny ženy dokázaly zjistit a ověřit informace o prevenci a léčbě,” uvedla zpěvačka Radana Labajová, která otevřeně mluví o tom, že nedávno podstoupila preventivní operace. Proto, aby snížila riziko nádorových onemocnění, které je vinou mutace BRCA2 výrazně zvýšené.

Vystoupil také Adam Vojtěch, který ještě ve funkci ministra zdravotnictví ČR převzal nad akcí záštitu, a uvedl: “Je dobré chodit včas na prevenci. V oblasti onkogynekologie je to velmi zásadní. Čím dříve přijdete, tím je vyšší šance, že léčba bude úspěšná.” 

Akce World GO Day upozorňující na prevenci onkogynekolgických onemocnění se koná každý rok ve 22 zemích světa. Mezi ně patří i ČR, kde lékaři, pacienti, známé osobnosti, novináři i široká veřejnost poukazují na důležitost prevence a vyjadřují solidaritu ženám, které s onkologickým onemocněním bojují.

Pražská Fialová cyklojízda se již podruhé v řadě zaměřila na prevenci rakoviny děložního čípku, kterou v ČR ročně onemocní asi 800 žen. Zbytečně, tomuto nádoru je totiž možné téměř vždy předejít – a to kombinací pravidelných gynekologických vyšetření, vakcinace proti HPV u dívek a chlapců a doplněním klasické cytologie pomocí inovativního testu HPV DNA. 

Lenka Hájková

Klíčová slova: