Co pro sebe udělat, když mám rakovinu? Mohu něco sám či sama? Ano!

Když si člověk vyslechne, že má rakovinu, zaskočí ho to. Po čase, ale začne hledat informace a zaměří se na zvládnutí nemoci. Léčba je prvním stupněm, co ale může dělat člověk sám? Na to se ptají jak onkologicky nemocní, tak jejich blízcí, kteří spolu s nimi životem s nemocí procházejí. Možností péče o sebe a další odborné podpory je mnoho, měly by však vytvářet jeden smysluplný celek.

„Člověk by v nemoci neměl plýtvat časem a energií na mnoha frontách, ale cíleně jít za tím, co je efektivní a ověřené,“ vysvětluje metodička Center Amelie Michaela Čadková Svejkovská. 

„Někdy se stává, že se nedržíme jedné strategie, ale jakoby zkoušíme vše. Zatím běží čas a výsledky se nemají šanci projevit a my se cítíme frustrovaní. I proto vznikla Centra Amelie, aby člověk našel na jednom místě vše, co je funkční,“ doplňuje.

Co jako onkologicky nemocný nebo jeho blízký mohu pro svou podporu kromě léčby využít:

  • Podporu psychologa nebo psychoterapeuta
  • Podporu sociálního pracovníka
  • Sdílet svou situaci se stejně nemocnými při skupinových aktivitách či on-line
  • Věnovat se aktivně výživě a pohybu, myslet na svůj spánek
  • Vyhledávat a kriticky třídit informace, které mi jsou k užitku
  • V krizi využívat nabídku služeb po telefonu a e-mailu, nebýt na ni sám 
  • Dbát na svou psychickou a fyzickou kondici a cíleně nad sebou nelámat hůl. Když mi je špatně, odpočívat, když pro sebe opět mohu aktivně něco dělat, pak být aktivní a dělat vše, co mi má omezení dovolí.

Paní Helena z Liberce přibližuje svou praxi života s rakovinou a podporou v nemoci takto: „Já i moje nemocná dcera jsme v roce 2017 využily sociální poradenství Amelie a od té doby navštěvujeme i jejich další aktivity - trénink paměti, vycházky či plavání. Dává nám smysl setkávání se s lidmi s podobnou zkušeností, kteří mají chuť dělat něco pro sebe a díky Amelii se tak zapojovat do běžného života. Udržuje nás to v dobrém stavu, obohacuje nás to a pomáhá zvládat různá úskalí, která jsou s nemocí spojená.

Komplexní podpora v nemoci, tzv. psychosociální péče, by měla být nedílnou součástí léčby. Mnoho lidí až teprve s odstupem času zjišťuje, co vše by pro ně bylo v nemoci, ale i po ní, dobré a přínosné.

„Pro mnoho z nás je velmi důležité mít život pod kontrolou, ve svých rukou, a v nemoci to často ztrácíme. Dělat pro sebe něco navíc je smysluplné i v tom, že si bereme svůj díl odpovědnosti, plánujeme a jsme aktivní i v tom málu, co je možné,“ říká Čadková Svejkovská.

Důležité odkazy a informace:

Psychosociální pomoc: https://www.amelie-zs.cz/odbornost-u-amelie/

Stránky České onkologické společnosti pro pacienty: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/

Co dělat v nemoci a proč: https://www.amelie-zs.cz/pro-nemocne-a-blizke/co-delat-a-proc/

Centra Amelie: https://www.amelie-zs.cz/pomoc-pro-zivot-s-rakovinou/centra-amelie/

On-line nabídka Center Amelie: https://www.amelie-zs.cz/on-line-nabidka-center-amelie/

Brožury Amelie: https://www.amelie-zs.cz/pomoc-pro-zivot-s-rakovinou/brozury-amelie/

Brožury další dle diagnózy: https://www.lpr.cz/prevence-a-lecba/edukacni-a-poradenske-publikace

 

Michaela Čadková Svejkovská

 

 

Klíčová slova: