Člen rodiny potřebuje péči. Co teď ?

04.02.2014 16:36

 V regionu nabízejí pomoc sociální služby.Dokud je člověk nepotřebuje, ani o nich pomalu neví. A nebo je potřebuje, ale netuší, že tady jsou a jak mu mohou pomoci. Řeč je o rozmanitých sociálních službách, na které právě upozorňuje tento týden sociálním službám věnovaný.  

Shánět se po nich budete například v okamžiku, když někdo v rodině utrpí vážný úraz nebo onemocní těžko vyléčitelnou chorobou. O tom, jak se člověku náhle obrátí celý život naruby, může vyprávět třeba Lenka Kozáková z Velešína. Spolu se sourozenci dokázala nemožné. Už patnáct let se doma starají o nevyléčitelně nemocnou maminku, které je něco málo přes sedmdesát let.
"V době, kdy se u ní objevily první příznaky, se mezi lidmi o Alzheimerově chorobě prakticky nic nevědělo," vzpomíná Lenka Kozáková. "Lékařka v Českých Budějovicích nám po vyšetření na cétéčku řekla, že maminky podivný zdravotní stav je stav po mozkové mrtvici. Bohužel po roce se ukázalo, že je to Alzheimer. Nikdy jsem si nepředstavila, co to je za nemoc, nikdy jsem o ní neslyšela, tak jsem sbírala informace. Ani lékař mi tehdy neporadil. Řekli mi jenom, že se u maminky objeví progresivní chování a že na to není žádný lék. Samozřejmě jsme z toho byli všichni v šoku."
V tomto směru se již situace v mnohém změnila. Ve chvíli, kdy si vezete domů nemohoucího pacienta a bezradně stojíte před problémem, co si teď počít, se můžete například obrátit o radu na jihočeské občanské sdružení Centrum pro zdravotně postižené v Českém Krumlově.

Strana 3

Člen rodiny potřebuje...

Pokračování ze strany 1

Centrum pro pomoc pro zdravotně postižené najdete na autobusovém nádraží. Poskytuje bezplatné poradenství a také zapůjčuje kompenzační pomůcky pro nemocné.
"Většinou k nám přicházejí rodinní příslušníci, kteří si právě berou domů zdravotně postiženého, nebo nemocného seniora na dožití, o něhož chtějí pečovat, aby ho nemuseli nechat v nemocnici nebo jiném zařízení," říká poradkyně centra Jana Ihnatoliová. "Také je přivádějí jakékoliv změny zákona týkající se péče o nemocné, jako například v poslední době zavádění Skaret." Takže například, když jste si dovezli domů nemocného, o něhož se budete starat, v prvé řadě se vás v Centru Jana Ihnatoliová zeptá, kdo o nemocného bude pečovat. Pak poradí, na co máte nárok, jak si máte zažádat o příspěvek na péči a že je užitečné si vyřídit průkaz ZTP. Také poradí, za jakých okolností vám pořízení pomůcek uhradí zdravotní pojišťovna. A nabídne zapůjčení pomůcek. Zápůjčka není zadarmo, ale poplatek je opravdu minimální. "Příspěvek na péči je právě určen na pořízení zdravotních pomůcek, na jejich zapůjčení, nebo třeba na dovoz obědů z pečovatelské služby," říká Jana Ihnatoliová. "Ten příspěvek je důležitý, neboť může dosáhnout měsíčně až 4000 korun, a to už je přece jenom v rozpočtu znát."
Centrum pro pomoc zdravotně postiženým působí v Krumlově už od roku 1992. Podívat se tam můžete ve středu od 9 do 15 hodin, kdy během dne otevřených dveří lidé uvidí pomůcky, jaké jsou tam pro ně k dispozici. "Například polohovací postel, invalidní vozíky. Toaletní židli, sedáky na vanu, nástavce na záchod, samostojnou hrazdu," vyjmenovává některé Jana Ihnatoliová. "Tomu, kdo bude chtít, změříme tlak, uživatelům sluchadel vyčistíme ultrazvukem koncovky sluchadel."
Ovšem v jedné věci Jana Ihnatoliová z Centra pro zdravotně postižené neporadí. "Lidé opravdu nechtějí své blízké nechávat v ústavech. Radši je mají doma a často se v péči střídají. Ale rada, jak se o nemocné lidé mají starat tak, aby vše zvládli včetně svého zaměstnání, neexistuje."

---

Otevřené dveře: Centrum pro zdravotně postižené Jihočeského kraje v Českém Krumlově (autobusové nádraží) pořádá den otevřených dveří ve středu od 9 do 15 hodin. Týden sociálních služeb v ČR Dny otevřených dveří Domov důchodců Horní Planá: středa od 9 do 16 h – slavnostní otevření terasy, vystoupení dětí z MŠ, Troufalka. Domov pro seniory Kaplice: úterý od 15.30 do 17 h – výstava Proměny v čase a aukce výtvarných děl obyvatelů domova

Klíčová slova: