Chystá se happening před ministerstvem práce a sociálních věcí kvůli sKartě

25.08.2012 19:13

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR a KDU-ČSL zvou na happening občanů, kteří nesouhlasí se zavedením Karty sociálních systémů. Na happeningu, který se uskuteční ve čtvrtek 30. srpna od 11 hodin před budovou MPSV,   bude vrácena Karta sociálních systémů  ministrovi Jaromíru  Drábkovi jako nepotřebná a zbytečná, která občany pouze zatěžuje, a občané jí odmítají. Současně bude veřejnost seznámena s výzvou předsedovi vlády ČR Petru Nečasovi, aby vláda rozhodla o pozastavení distribuce sKarty.

V souvislosti s tím zároveň s pozvánkou na happening upozorňuje předseda NRZP ČR Václav Krása na dva články, které se zabývají problematikou Karty sociálních systémů z různých pohledů.

První zveřejnil server Bankovní poplatky a V. Krása o něm informuje proto, aby NRZP ČR nebyla obviněna z jednostranného pohledu na věc.

Druhý článek s názvem Přes sKarty protekl již první milion vyšel v Lidových novinách.

"Věřím, že po přečtení tohoto článku si většina lidí uvědomí, jak nebezpečné jsou sKarty," komentuje jej V. Krása."Lze s nimi přesně sledovat co držitel karty dělá. Zda nakupuje a kde nakupuje, zda vybírá z karty a kde vybírá z karty, a zda, a na který účet převádí peníze z sKarty. Na tomto samotném faktu by nebylo ještě nic tak hrozného, kdyby to bylo dobrovolné rozhodnutí občana. MPSV ČR však tvrdí, že jde o povinnost, a to pod sankcí. To znamená, že když si člověk nevyzvedne sKartu, a tím neumožní sledování svojí činnosti, tak nemá nárok na podporu státu. Předsednictvo NRZP ČR se domnívá, že je to principiální věc, která se netýká pouze občanů se zdravotním postižením, ale týká se také rodin, které pobírají rodičovský příspěvek nebo příspěvek na dítě a nebo lidí, kteří jsou zrovna v tu chvíli nezaměstnaní. Domníváme se, že se jedná o širší celospolečenský problém, který se bude týkat statisíců lidí."

Aby škála názorů na sKartu byla kompletnější, v příloze si můžete přečíst příspěvek, který Helpnetu zaslal Jaroslav Dembinný, poradce ministra práce a sociálních věcí J. Drábka.

Klíčová slova: