Chráněná dílna nebude. Nelíbí se

04.02.2014 16:25

Vznik nové chráněné dílny je v ohrožení. Odbor životního prostředí stavbu v Davli zamítl DAVLE Peníze vybrané v rámci Akce cihla, které měly sloužit na stavbu nové chráněné dílny občanského sdružení Portus, možná přijdou vniveč. Stavba je zatím v rozporu s územním plánem a nepomohlo ani její rozdělení na etapy. Ta první etapa přitom limity územního plánu splňuje a v rozporu s ním není.

Úřednice černošického odboru životního prostředí, pod který Davle spadá, jsou ale neústupné. Zamítly i první etapu stavby. "Nemůžeme ji povolit, protože víme, jak bude budova vypadat celá, a je nepravděpodobné, že by byla postavena jen první etapa," uvedla vedoucí odboru Markéta Fialová.
Její podřízená, Vendula Spurná, která projekt posuzovala, přitom podle architektky Kláry Makovcové i ředitele Portusu Tomáše Masopusta své rozhodnutí neoficiálně odůvodnila tím, že se jí budova osobně nelíbí. Na dotaz MF DNES odpověděla vyhýbavě. "Při posuzování se nemohu řídit osobním názorem. Muselo to být špatně pochopeno," uvedla Spurná.
Starosta Davle Jiří Prokůpek i celé zastupitelstvo přitom stavbu chráněné dílny vítají, dokonce kvůli ní územní plán mění. "Měnil se kvůli nim, schválený by měl být do dvou měsíců," uvedl Prokůpek.
Rozhodnutí odboru životního prostředí je však konečné a nejde se proti němu odvolat, pouze podat rozpor ke krajskému úřadu. Odbor se celou dobu zaštiťuje tím, že hlavní problém je v územním plánu. Jako druhý argument je podle úřednic to, že stavba narušuje krajinný ráz. Jak? To nejsou schopny blíže specifikovat. "Vychází to podle metodiky," argumentuje Fialová.
Konkrétní narušení nedokázaly ani Fialová, ani Spurná uvést ani Portusu. Sdružení tak netuší, co konkrétně úřadu na budově vadí, a nemůže proto projekt případně poupravit.
"Uznávám, že názor na stavbu může být subjektivní, a je možné, že by budova byla lépe zasaditelná do futuristického prostředí, ale nejsme tu proto, abychom stavbu blokovali," brání se tajemník černošického úřadu Jan Louška. Sdružení jsou prý ochotni v rámci zákona vyjít vstříc.
Nyní jde ale o čas. Pokud Portus nezačne stavět v létě, hrozí, že stavbu nedokončí včas, tedy do konce roku 2013. Musel by pak Davli doplatit více než milion korun za pozemek. Peníze vybrané z Akce cihla by zároveň nemohl použít na nic jiného.

---

FAKTA Chráněná dílna sdružení Portus

Na vznik nové chráněné dílny občanského sdružení Portus se vybíralo i v rámci Akce cihla. Lidé s mentálním postižením v ní budou vyrábět Dobroty s příběhem, například nakládané hermelíny a utopence. Návrh budovy byl nominován na titul Young Architect Award 2010. Davle kvůli stavbě dokonce souhlasí se změnou územního plánu.

Foto: Nezapadá Podle úředníků narušuje stavba chráněné dílny krajinný ráz Davle.
Vizualizace: M§M architekti

Mutace - Mladá fronta DNES - střední Čechy

Klíčová slova: