Chlapci pomůže jen drahá léčba, pojišťovny ji nehradí

04.02.2014 16:25

Havlíčkův Brod – Pomozte našemu Kubíčkovi k uzdravení, prosí rodina Kunáškových z Havlíčkova Brodu. Jakubovi je tři a půl roku a trpí dětským autismem. Pomoci mu může jen speciální léčba, kterou ale podle rodičů zdravotní pojišťovny nehradí.
"Kubíčkovi byl ve dvou a půl letech diagnostikován dětský autismus. V našem zdravotnictví nám nebyli moc nápomocni a po radě jedné paní doktorky, abychom dali syna do ústavu, jsme začali o to víc bojovat za jeho uzdravení," vysvětlila Jakubova matka Petra Kunášková.

Prostřednictvím klubu sdružujícího rodiny autistických dětí se Kunáškovi dozvěděli o metodě aplikované imunologie a biomodulační léčby. "Hned jsme tuto metodu začali používat a Kubíček dělá úžasné pokroky. Léčba je ale finančně náročná, a sami to nezvládáme," povzdechla si Kubíčkova matka.
Autorem biomodulační léčby je podle nadace Dobrý skutek Josef Šmarda, který vede soukromou kliniku ve Starém Jičíně, chemický inženýr z Toronta. Aplikované imunologii se věnuje 30 let. Biomodulační léčba spočívá v aplikaci speciálně připravených látek, takzvaných biomodulátorů, které se podávají injekčně. Vakcíny jsou připravovány v zahraničí, pro každého pacienta jsou jedinečné a připravené dle testů. Část potřebných vyšetření se provádí v Německu, protože ani tato vyšetření nejsou v ČR hrazena ze všeobecného zdravotního pojištění.

Rodina přišla o příspěvek

"Biomodulační léčba má tři série, neboli tři sady vakcín. Zdravotní pojišťovna ji nehradí. Kubíček je nyní v aplikaci první série vakcín, ale potřebujeme peníze na sadu druhou, abychom mohli pokračovat v léčbě. Sama jsem nemocná, mám již 25 let cukrovku, jsem nainzulinu a jsem ve věku 35 let v plném invalidním důchodu," dodala Kunášková.
Rodina navíc přišla počátkem ledna o rodičovský příspěvek, který na syna pobírala. "Kubíček je držitelem průkazu ZTP/P III. stupně, ale na příspěvek na péči máme stupeň první, čili pouhé tři tisíce korun. Tato částka nám je vyplácena na měsíc pro mě a mého syna, což nepokryje ani ty nejdůležitější potřeby, které náš postižený chlapec nutně potřebuje," poznamenala Kunášková. To, že rodina má velmi omezený příjem, je důvodem, proč se touto cestou rodina Kunáškových obrací na veřejnost s prosbou o pomoc, aby mohla Jakubovi druhou sadu vakcín biomodulační léčby zaplatit.
Dárci,kteříserozhodnouna léčbu malého Jakuba přispět, se podle jeho matky nemusí o svoje finance bát. "Sbírka na Kubíčka se koná prostřednictvím nadace Dobrý skutek. Tato nadace poskytne dárcům darovací smlouvu, dárci si částku mohou odečíst z daní,a Kubíčka tím posunout o další veliký krok k uzdravení. Nadace rovněž bude léčbu našeho synka platit, tudíž finanční prostředky do našich rukou vůbec nepřijdou," zdůraznila Kunášková.
Patronem Nadace Dobrý skutek je například hokejista Jaromír Jágr. Sdružení podporuje ty, kteří se ocitli ve složité životní situaci a bez pomoci druhých se neobejdou. Podpora je realizována prostřednictvím finančních sbírek, které jsou zveřejňovány na webu občanského sdružení Dobrý skutek. Kdo se rozhodne pomoci, má možnost vybrat si sám adresáta svého finančního daru a kontrolovat tok vložených finančních prostředků na transparentním účtu Dobrého skutku. Ten je vedený u Raiffeisenbank.
"Od dětství mám v paměti slova svých rodičů, že udělat něco pro druhého a nic za to nežádat je výrazem dobra a postoje člověka k člověku," říká na webových stránkách sám patron nadace Dobrý skutek hokejista Jaromír Jágr, proč se rozhodl podpořit zrovna tento projekt.
Jakub Kunášek z Havlíčkova Brodu je skutečně jedním z dlouhého seznamu nemocných dětí, kterým chce nadace Dobrý skutek pomoci zajistit potřebnou léčbu, bez které se neobejdou.
"Kubíček je velice statečný a snaživý hošíček, ale sám to nezvládne a nutně potřebuje naši pomoc, aby mohl jednou žít samostatný a plnohodnotný život, jako my všichni. Je to hlavně veliká šance i pro ostatní dětičky s tímto postižením a jejich rodiče. Protože šance na uzdravení je veliká a každé nemocné děťátko by mělo tuto šanci mít," řekla matka postiženého chlapce.

Peníze mohou dárci posílat přes:

http://www.dobryskutek.cz/4506/0/349/sekce/jakub­kunasek­ii/ nebo přímo na účet číslo: 1200068645/2310

Foto: JAKUB KUNÁŠEK. Chlapec je postižený dětským autismem, pomůže jen speciální léčba.
Foto: archiv rodiny

Klíčová slova: