Česko zažije první mezinárodní hudební show umělců s handicapem

17.05.2013 2:00

První mezinárodní show handicapovaných hudebníků, Koncert za zdravý rozum, rozezní 12. června v 19 hodin pražské Staroměstské náměstí. Ti nejlepší z řad tělesně postižených hudebníků z Česka, Slovenska, Polska i Maďarska dokáží, že handicap není bariéra.

Česká kapela studentů a absolventů Jedličkova ústavu The Tap Tap, slovenský nevidomý pěvec Marián Bango, nevidomá zpěvačka z Polska Patrycja Malinowska a maďarský nevidomý klavírní virtuóz Mário Jánoki – to jsou hvězdy červnových Koncertů za zdravý rozum 12. června na Staroměstském náměstí v Praze a 13. června na Hlavním náměstí v Bratislavě.
Koncert za zdravý rozum je unikátní projekt občanských sdružení TAP (ČR) a Ambrelo (SR), který chce prostřednictvím hudby přiblížit veřejnosti svět handicapovaných umělců, ukázat, že život s handicapem je normální, a motivovat ostatní k tomu, aby se nebáli pracovat na svém talentu i navzdory nepřízním osudu.
Na nás trochu jiné se někteří často dívají s lítostí, nedůvěrou a s množstvím předsudků o našich možnostech a schopnostech. Na své  cestě životem pociťujeme bariéry nejen fyzické, ale i psychologické. My se však nevzdáváme a někdy se nám podaří tyto bariéry prolomit a realizovat se v tom, co je nám blízké,“ říká pěvec Marián Bango, který od účasti v soutěži Česko-Slovensko má talent zaznamenal nebývalé úspěchy i za hranicemi rodné země.
Cílem projektu je ukázat veřejnosti schopnosti handicapovaných umělců a motivovat ostatní k odvaze na sobě pracovat.
Někteří z nás nemají možnost vidět barvy, slunce, dětský úsměv, přátele a rodinu. Jiní třeba nemohou běhat po kopcích. Všichni ale máme schopnost vidět a poznat svět srdcem a vyjadřovat se hudbou. Naplňuje nás to stejně jako zdravé hudebníky. Žít s handicapem totiž je normální,“ vysvětlila Jana Augustinová, mluvčí kapely The Tap Tap, která na koncertu pokřtí svoje nové CD Moje volba.
Projekt vzniká za podpory Visegradských fondů, Ministerstva kultury SR, Ars Bratislavensis Bratislavského samosprávního kraje, Jedličkova ústavu a škol, Pražské plynárenské, společnostem Music data a Kytary.cz, Hlavního města Prahy a Prahy 1.
 

Kateřina Kotalová

Kapela The Tap Tap je kapela složená z tělesně postižených studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu. Kapelu v roce 1998 založil a dodnes vede Šimon Ornest. The Tap Tap pravidelně vystupuje na českých festivalech (Rock for People, Mezi ploty, Trutnov Open Air Music Festival) a v zahraničí (v roce 2012 na LOH v Londýně, dále také v Moskvě a v předchozích letech v Madridu, Varšavě, Bruselu). Mezi poslední velké úspěchy kapely patří například uspořádání nevídané charitativní akce (paralelně konaných koncertů v Praze, Brně a Ostravě) - Koncertu proti konci světa. Klip k písni „Konec světa – zrušeno“ získal ocenění Zlatá pecka 2012. V současné době se The Tap Tap připravuje na vystoupení v rámci Pražského jara, oslav 100. výročí založení Jedličkova ústavu, chystá mezinárodní akci Koncert za zdravý rozum a další zahraniční cesty. V prosinci se pak uskuteční další velký koncert - Mikulášská ve Státní opeře. Mimo to The Tap Tap pokračuje v rozvoji multifunkčního bezbariérového vzdělávacího centra – STUDEO.
 
Marián Bango, „slovenský Bocelli“, je charismatický nevidomý umělec s krásným hlasem a velkým srdcem. Zpívá operní árie, operety, kantilény, evergreeny, písně z repertoáru slavných tenorů L. Pavarottiho, A. Bocelliho a P. Dvorského, i lidové písně různých národů. Díky fenommenálnímu hudebnímu sluchu a navzdory svému zrakovému handicapu skvěle hraje na 4 hudební nástroje, hrou doprovází svůj zpěv. Marián Bango se pravidelně účastní nejprestižnějších koncertních projektů na Slovensku i v zahraničí. Vydal 3 sólová CD.
 
Klíčová slova: