Centrum asistivních technologií v Hradci Králové zahájilo činnost
Pomůže lidem se zdravotním postižením a pečujícím rodinám lépe zvládat každodenní situace.
Jeho cílem je informovat a vzdělávat veřejnost o možnostech využití moderních technologií a kompenzačních pomůcek pro zlepšení života lidí se zdravotním postižením, seniorům nebo pečujícím rodinám.
Nová služba sídlí v Centru pro integraci osob se zdravotním postižením Královehradeckého kraje (CZPHK) v ulici Jana Černého 8/28 v Hradci Králové – Věkoších. Jeho součástí je ukázkový prostor vybavený technologiemi, které si mohou klienti nejen prohlédnout, ale také osobně vyzkoušet. Významnou roli zde hrají i sociální pracovníci, kteří jsou proškoleni v oblasti asistivních technologií a mohou zájemcům poskytnout informace, poradenství a praktické rady.
„Otevření tohoto Centra asistivních technologií považujeme za důležitý milník v poskytování podpory lidem se zdravotním postižením. Věříme, že dostupnost technologií a informací může lidem změnit každodenní život,“ řekl ředitel CZPHK Rostislav Hekera.
Centrum bude fungovat souběžně s provozem odborného sociálního poradenství CZPHK a zároveň si zde zájemci budou moci technologie zapůjčit, a to včetně SOS tlačítka poskytovaného v rámci tísňové péče.
Technologie v centru jsou zaměřeny především na podporu soběstačnosti, bezpečí a orientace v domácím prostředí. Návštěvníci zde najdou například signalizační a komunikační zařízení, čidla pohybu, hlasové ovládání a další užitečné pomůcky.
Centrum bude nabízet také akreditované vzdělávání pod vedením organizace Dohled na dosah.
„Naší snahou je propojit svět technologií a sociální praxe. Spolupráce s centrem je pro nás příležitostí, jak ukázat širší veřejnosti, že moderní technologie nemusí být nedostupné nebo složité na použití. Spolupráce našich sociálních služeb bude obrovskou přidanou hodnotou pro klienty v Královehradeckém kraji,“ uvedl předseda a zakladatel organizace Dohled na dosah Viktor Kubát.
Na vzniku a provozu Centra asistivních technologií se kromě CZPHK podílí právě i organizace Dohled na dosah, která koncept daných center realizuje již v dalších krajích a v Hradci Králové bude pořádat akreditované vzdělávání. Podporu má nové centrum i ze strany Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.
„Asistivní technologie prodlužují bezpečný a nezávislý život seniorů a hendikepovaných osob ve vlastní domácnosti. Laická i odborná veřejnost o nich má ale velmi malé povědomí, proto jsme se rozhodli podpořit vznik centra v Hradci Králové. Péče o člena rodiny nemusí znamenat nutně jen jeho umístění do domova s pečovatelskou službou, ale díky moderním technologiím je možné si řadu úkonů i dohled o bezpečí dané osoby výrazně zjednodušit,“ uvedla náměstkyně pro oblast sociálních věcí Jana Hůlková.
Náměstek primátorky města Hradec Králové Pavel Vrbický doplnil: „Podporujeme každou aktivitu, která zlepšuje dostupnost služeb a informací pro naše obyvatele. Centrum asistivních technologií je toho výborným příkladem.“
Centrum přirozeně doplňuje nabídku standardních kompenzačních pomůcek, které již dlouhodobě nabízí Centrum pro integraci osob se zdravotním postižením. Tyto pomůcky, mezi které patří například chodítka, mechanické i elektrické vozíky, madla, sedáky a další, si mohou potenciální klienti nebo jejich rodinní příslušníci v centru prohlédnout, konzultovat jejich vhodnost a případně i vyzkoušet v bezpečném prostředí pod vedením odborného personálu.
Cílovou skupinou jsou nejen samotní klienti, ale také jejich rodiny, asistenti a pracovníci v sociálních službách. Ti zde mohou získat nejen inspiraci, ale i konkrétní návody, jak technologie zavést do běžného života svých blízkých nebo klientů.
Zdroj: Královéhradecký kraj