Cena Olgy Havlové

Veřejnost již po třicáté může nominovat osobnosti s handicapem, a to od 1. února do 1. dubna 2024.

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) letos udělí výroční třicátou Cenu Olgy Havlové. Prestižní ocenění získá osobnost, která navzdory svému zdravotnímu handicapu pomáhá druhým. Kandidáty pro letošní ročník může veřejnost nominovat prostřednictvím online formuláře na webových stránkách www.cenaolgyhavlove.cz. Slavnostní vyhlášení ceny se uskuteční 27. května v Praze.   

„Cenu Olgy Havlové poprvé vyhlásila Olga Havlová v roce 1995 s cílem ocenit lidi se zdravotním znevýhodněním, kteří i přes svůj handicap nezištně pomáhají ostatním,“ říká Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. 

„Během třicet let jsme se setkali s osudy výjimečných lidí, kteří se stali inspirací k překonávání překážek pro ostatní,“ doplňuje M. Granja.

První slavnostní udělení Ceny se konalo 5. května 1995 v Lichtenštejnském paláci na Kampě. Vyznamenání laureátce Janě Hrdé předala paní Olga Havlová osobně.

Paní Jana Hrdá, která po úrazu páteře úplně ochrnula, po roce 1990 společně s dalšími vozíčkáři založila Pražskou organizaci vozíčkářů a začala organizovat kurzy osobní asistence pro hnutí nezávislého způsobu života v České republice. Vydobyla si právo starat se o své dvě děti a za pomoci přátel si postupně uspořádala život ve svém domově. Podílela se na uskutečnění reformy sociálních služeb v ČR.

O tom, kdo se stane letošním laureátem ceny a převezme bronzovou plastiku Olbrama Zoubka „Povzbuzení“, rozhodne porota pověřená správní radou nadace. Od roku 2017 uděluje VDV v rámci Ceny Olgy Havlové také Cenu veřejnosti, o jejímž držiteli bude možné hlasovat online.

Stejně jako laureát Ceny Olgy Havlové bude držitel Ceny veřejnosti představen na slavnostní akci, která se uskuteční 27. května v nově zrekonstruované secesní Fantově budově Hlavního nádraží v Praze. 

V loňském roce ocenění získal Filip Pšenčík za své úsilí pomáhat budovat bezbariérové bydlení lidem se zdravotním handicapem. Jako asistent soběstačnosti v Lize vozíčkářů z. ú. v Brně radí klientům s výběrem kompenzačních pomůcek i úpravami jejich bydlení. Za jeho působení byl dokončen tréninkový byt v sídle organizace sloužící nejen klientům k nácviku samostatného bydlení, ale také ke školení osobních asistentů a dobrovolníků. Držitelem Ceny veřejnosti se stal Heřman Volf. 

Nominační formulář najdete zde. Další informace o Ceně Olgy Havlové a jejích laureátech naleznete zde.

Terezie Jenisová

 

 

 

 

Klíčová slova: