Cena Dne Downova syndromu doputovala z Kapského města do Kadaně

23.10.2012 0:29

Výtvarník a spisovatel Jiří Šedý z Kadaně se stal v roce 2010 jedním z prvních laureátů Ceny Dne Downova syndromu. Letos byl pozván, aby v srpnu toto ocenění osobně převzal na kongresu organizace DSi (Down Syndrom International) v jihoafrickém Kapském městě. Z finančních důvodů se převzetí ceny zúčastnit nemohl, avšak o své pocity se podělil v následujícím příspěvku.

Na své e-mailové adrese jsem nalezl zprávu, že jsem získal mezinárodní Cenu Dne Downova syndromu a byl jsem pozvaný do Kapského města, abych tuto Cenu převzal.
Hned jsem začal získávat informace o Kapském městě. Dozvěděl jsem se, že je to hlavní město v Jihoafrické republice. Díval jsem se na obrázky z Kapského města. Jaká krása! Zatoužil jsem podívat se do Kapského města na tu nádheru.
Vím, že rodiče pro mne často dělají až nemožné, ale maminka zjistila, kolik by to vše stálo a řekla mi, že na tuto cestu nebudeme mít peníze.
Já jsem ale z toho nebyl vůbec smutný. Procestoval jsem hodně zemí, pokud to šlo a pochopil jsem, že musím být skromný.
Tak jsem začal pátrat po tom, v čem spočívá význam té Ceny a proč jsem jí vůbec dostal.
Byl jsem Společností rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem nominován jako vynikající obhájce lidí s Downovým syndromem a výbor DSi mne ocenil cenou World Down Syndrome Day Award za moje neuvěřitelné úsilí. Tato slova jsem dostal od hlavního organizátora kongresu v Kapském městě, který se jmenuje Andrew Boys. Podle jeho slov touto prestižní cenou jsou každoročně oceňováni lidé, jejichž dobrovolná, profesní nebo vědecká činnost posílila nebo obohatila životy lidí s Downovým syndromem nebo přispěla k vědeckému pokroku v oblasti Downova syndromu.
Byl jsem nadšený.        
Sice jsme se do Kapského města nedostali, ale organizátoři kongresu mi tuto cenu poslali.
Je nádherná. Mám ji umístěnou na čestném místě ve svém pokoji, hned vedle ceny, kterou mi předal pan prezident Václav Havel a také vedle ceny za nejlepší mužskou roli ve filmu Přesně tak.
Rodiče mi říkají, že jsem sběratel. Ale tak to vůbec není.
Ty ceny jsou pro všechny lidi s Downovým syndromem a já je pouze opatruji.
 
Jiří Šedý
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Klíčová slova: