Bučovice Blind Football Cup opět zážitkem

Brněnské borce potěšila podpora Lionela Messiho, hráč Avoy MU Brno Ondřej Gottlieb získal unikátní pomůcku OrCam MyEye.

Na Bučovice Blind Football Cup se od roku 2013 sjíždějí nejlepší týmy zrakově postižených sportovců z Evropy i ze zámoří. Letos, tedy o víkendu 25. až 27. září, byl v důsledku pandemie počet zahraničních účastníků nižší než obvykle, přesto byl turnaj opět jedinečným zážitkem.

Fotbal pro nevidomé se hraje s chrastícím míčem, který hráči vedou a dokážou vypálit na branku s neuvěřitelnou jistotou. Zlatou sošku fotbalisty si odvezl klub Pirsos Thessaloniki z Řecka a druhé místo vybojoval tým France U23. Pořádající manšaft Avoy MU Brno se umístil třetí.

Brněnští borci se přitom mohli těšit z podpory globální fotbalové hvězdy Lionela Messiho. Hráč Avoy MU Brno Ondřej Gottlieb je totiž členem OrCam Dream Teamu, který argentinský fotbalista sestavil z inspirativních osobností se zrakovým postižením z celého světa v rámci kampaně společnosti OrCam Technologies.

Gottlieb proto obdržel unikátní pomůcku OrCam MyEye, která pomocí umělé inteligence předčítá tištěné texty, poznává barvy a bankovky, pamatuje si obličeje či na základě čárových kódů výrobky všeho druhu. S ohledem na pandemii ji sice nemohl převzít z rukou samotného Messiho, což však nijak nezkalilo radost jeho ani spoluhráčů z týmu Avoy MU Brno, který společnost OrCam Technologies také podporuje.

Sylva Sulaimanová

Klíčová slova: