Běh pro Jedličku

Nadace Jedličkova ústavu pořádá 25. června na Vyšehradě charitativní běh na podporu dětí a mládeže s postižením. 

Veškerý výtěžek získaný ze startovného bude věnován Nadaci Jedličkova ústavu, která dlouhodobě podporuje mladé lidi s postižením v jejich vzdělávání a integraci do společnosti.

Patrony Běhu pro Jedličku 2024 jsou herec Vladimír Polívka a olympijský zápasník Artur Omarov.

Jedličkův ústav a školy je více než sto let nedílnou součástí Vyšehradu, a proto se poběží symbolicky po vyšehradských hradbách, kolem dominant Vyšehradu – baziliky sv. Petra a Pavla a rotundy  sv. Martina. Hlavní běh odstartuje v 17 hodin.

Registrace byla již spuštěna a je možné se přihlašovat na stránkách www.behprojedlicku.cz

 

Překážka jako symbol
„Pro závodníky je připravených několik závodních okruhů v různé délce a s různou obtížností - od dětských na 100 metrů až po ty náročnější pro dospělé na 2600 a 5400 metrů. Jednotlivé trasy budou obsahovat symbolické překážkové zóny, které budou reprezentovat bariéry, se kterými se denně setkávají děti a mládež s tělesným postižením. Letos máme i novinku – závod ve speciální kategorii s kočárky na 1000 metrů,“ řekla výkonná ředitelka Nadace Jedličkova ústavu Markéta Balvínová. 

Děti podporují děti
Pátý ročník Běhu pro Jedličku umožní dopoledne závodit žákům 2. stupně základních škol a studentům středních škol, kteří mohou běžet v týmech 5-15 běžců. Dlouhodobým cílem Nadace Jedličkova ústavu je posílení sociální empatie dětí a větší porozumění lidem s handicapem. Běh však nebude jediným hlavním dopoledním programem. 

Propojování se světem handicapu
Propojování zdravých dětí s dětmi s handicapem bude hlavním tématem celého dopoledního programu škol. Pro žáky a studenty bude připraven doprovodný program, který si připravili přímo studenti z Jedličkova ústavu – volná beseda na téma: život s handicapem, možnost vyzkoušet si, jaké to je jezdit na invalidním vozíku či handbiku nebo seznámení s novinami studentů Jedličkova ústavu – Jedloviny.

 „Jde nám především o to, aby zdravé děti měly možnost setkat se se studenty Jedličkova ústavu, aby je měly možnost poznat blíže a zjistit, že se jedná o jejich vrstevníky, kteří jsou třeba jen na vozíku. Chceme společně vyvrátit mýty o životě s handicapem,“ upřesnila Markéta Balvínová.

Pro učitele by setkání mohlo být inspirací pro podporu výuky s podobnými projekty přímo v jejich škole. 

 

Daniel Suchánek 

 

 

Klíčová slova: