Aplikace učí vozíčkáře postavit se na vlastní nohy

V úterý 4.12. 2018 bude spuštěna inovovaná verze mobilní a webové aplikace VozejkMap. Aplikace je projektem České asociace paraplegiků – CZEPA, z.s. a klade si ambiciózní cíl - maximálně osvobodit lidi na vozíku od pomoci druhých. Nabízí mapu, navigaci a informace o bezbariérových místech v celé ČR i v zahraničí.

Uživatelé aplikace budou mít nově možnost označit místa jako oblíbená a seznam oblíbených míst aktualizovat a doplňovat, např. psát komentáře k navštíveným lokacím a umožnit tak doporučení pro ostatní.

Uživatelsky velmi přívětivá je také funkce zobrazení a vložení trasy, která rozšiřuje původní možnost, kdy se v aplikaci zobrazovaly pouze objekty. Uživatelé si tak naplánují cestu a budou kompletně informováni o tom, kde se ubytovat, najít WC nebo centra volnočasových aktivit.  V neposlední řadě také vyhledávání dle lokalit i obsahu míst.

„VozejkMap nyní dosahuje počtu bezmála 13 000 vložených míst a využije jej až 1500 uživatelů měsíčně. Od inovace aplikace si slibujeme jednak rozšíření aktivních uživatelů na vozíku, ale také její využití pro seniory a rodiny s kočárkem, pro které jsou bezbariérově uzpůsobená místa podobnou úlevou jako pro lidi na vozíku“ říká Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků - CZEPA. 

Aplikace bude mít nově také jedinečné komerční využití. Provozovatelé bezbariérových objektů budou mít příležitost vytvořit pro svá místa profil s bohatým obsahem o dané lokalitě – vložit videa, odkazy ze sociálních sítí, fotogalerii, úvodní fotku, strukturu textů, komentáře uživatelů nebo link s odkazem do jiné části internetu. Celou bezbariérovou mapu s trasou do určené lokace lze také umístit na vybraný externí web a propojit tak s VozejkMap.

Aplikace původně vznikla s podporou Nadace Vodafone. Ta ji také zařadila do startupového programu Laboratoř Nadace Vodafone, který se zaměřuje na podporu inovativních ICT projektů se sociálním dopadem a nyní v rámci grantového programu Technologie pro společnost podpořila tuto revoluční inovaci.

Zdravotně znevýhodněné občany podporuje také společnost Vodafone Česká republika, která pro ně dnes spouští nabídku dvou zvýhodněných tarifů.

Inovaci bylo možné zrealizovat také díky finančnímu daru  společnosti ŠKODA AUTO a.s, která je stálým partnerem projektu VozejkMap od roku 2013, a která zároveň dlouhodobě podporuje mobilitu hendikepovaných v programu Škoda Handy a  nově v programu Škoda Neřídit.

Technologický vývoj v rámci inovace aplikace zajistila společnost COEX, s.r.o.

VozejkMap - Svoboda pohybu na vozíku

Webové rozhraní a mobilní aplikace pro chytré telefony nabízí mapu, navigaci a informace o bezbariérových místech v celé ČR i v zahraničí. Umožní naplánovat plně bezbariérovou trasu. Pomůže najít například nejbližší bezbariérovou kavárnu či WC. Data zadávají a ověřují samotní uživatelé.

Místa jsou kategorizována dle charakteru a účelu a obsahují informace o typu bezbariérového přístupu. Veškerá data jsou ověřována administrátorem - vozíčkářem a potvrzena obvykle do 3 pracovních dní. Mobilní aplikace pro Android a iOS jsou ke stažení zdarma. Nabízejí rychlé vyhledávání pomocí GPS a navigaci na místo určení. Vozíčkáři se díky aplikaci mohou pohybovat stejně svobodně jako lidé bez hendikepu.

Aplikace získala v minulosti několik ocenění:

  • Nejlepší internetový projekt 2013 v soutěži Fóra dárců „Být vidět“ 
  • 2. místo a zvláštní cenu Nadace Vodafone v soutěži Fondu Otakara Motejla „Společně otevíráme data“ (prosinec 2013)
  • Cena Nadace Vodafone Rafael - ocenění za využití ICT inovativním způsobem, s dopadem na zlepšení kvality života lidí se zdravotním postižením (březen 2015)

Česká asociace paraplegiků – CZEPA 

Jsme nezisková organizace, která sdružuje vozíčkáře s poraněním mích z celé ČR. Hájíme jejich zájmy, usilujeme o vytvoření podmínek pro jejich plnohodnotný život a pro integraci do většinové společnosti. Provázíme je obdobím po úraze i celým dalším životem. Více na www.czepa.cz

Veronika Friebová

 

Klíčová slova: 

Komentáře

Services supplied by Ideal Cleansing is spectacular, floor, tiles, grout cleansing services, greatest home artists with professional cleaning providers, Expert AIR CONDITIONING Duct & cleansing services, expert move in/Move away cleaning, following post-construction cleansing, sofa, carpet Carpet cleaning service services within Dubai, greatest commercial cleansing services, greatest Window cleansing in Dubai, eye-port glass exterior cleaning UAE, sanitization providers in Dubai and also the deep cleansing, etc. <a href="https://www.springcleaning.ae/part-time-maids-in-dubai/">full part time maids in dubai</a>

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.