Aktivity Tichého světa na podporu komunity neslyšících v době pandemie koronaviru

Celý svět včetně ČR se právě vyrovnává se všemi nařízeními, omezeními a informacemi, které nás dennodenně zahlcují. Některé z těchto informací se však bohužel velice těžko dostávají mezi komunitu neslyšících, a nutnost nošení roušek omezila možnost mnoha z nich na porozumění díky odezírání. Tichý svět se snaží svými aktivitami přispět k informovanosti neslyšících klientů, k pomoci v nenadálých situacích, ke zlepšení kvality jejich života a také k osvětě ve slyšícím světě.

Možnost dorozumět se

Naprosto zásadní je pro neslyšící nejen v nutnosti karantény služba Tichá linka. Díky ní se mohou neslyšící spojit s kýmkoliv je třeba, a to 24 hodin denně.

Tichá linka funguje na jakémkoliv zařízení s webkamerou. Neslyšící se prostřednictvím videohovoru spojí s tlumočnicí, která zavolá na požadovanou linku, a komunikuje tak s neslyšícím českým znakovým jazykem, a se slyšícím mluvenou češtinou.

 

Sociální služby

Tichý svět nabízí sociální služby různého typu klientům v deseti krajích po celé republice. Neslyšícím poskytujeme služby v omezenějším režimu, ale jsme jim stále k dispozici. O to více jsou všechny konzultantky připraveny komunikovat online skrze Tichou linku, a nabízet svým klientům poradenství, které potřebují, v bezpečí jejich i svých domovů.

Ve většině krajů také konzultantky a dobrovolníci nabízejí pomoc neslyšícím seniorům, osobám z rizikové skupiny nebo karantény, které potřebují pomoci obstarat nákup potravin, drogerie či léků.

 

Informovanost

Mnohá média upozorňují na skutečnost, která se v posledních dnech vyjevuje opravdu viditelně. Neslyšící jsou skupinou, která má nejvíce ztížený přístup k informacím.

Jak uvádí Mgr. Eva Štípková, vedoucí komunikace: „Podle zpráv ze světa je ve většině zemí naprosto běžné, že tiskové konference probíhají s tlumočníkem do znakového jazyka, a obecně nabízí přístup k informacím skrze titulky či tlumočníka v mnohem větší míře.”

Na základě stížností z komunity neslyšících přišla veřejnoprávní televize s mnoha opatřeními, soukromé televize ale stále zaostávají.

Tichý svět poskytuje neslyšícím informace prostřednictvím Tichých zpráv, a dále na Facebooku a na webu Tichého světa. Neslyšící tam každý den najdou několik zásadních novinek či upozornění v souvislosti s onemocněním koronavirem.

 

Na vlně solidarity

Tichá cukrárna nabízí obyvatelům Prahy možnost objednávky výrobků a jejich rozvoz až k nim domů. Provoz cukrárny neustal, naopak chce poskytnout služby všem, kteří patří do jakékoliv rizikové skupiny nebo se ocitli v izolaci. Objednávky přijímáme na mailu: objednavky@tichacukrarna.cz.

Nejen Pražanům, ale všem obyvatelům České republiky, nabízejí lektoři českého znakového jazyka on-line lekce zcela zdarma. Přidáváme se tak k velké vlně nabídek a možností pro všechny postižené karanténou, kterým chceme nabídnout možnost učit sebe nebo své děti nový jazyk, a ukázat jim, jaké to je mluvit rukama. Stačí se přihlásit na tento web jako „host“: http://www.e-tichyjazyk.cz/.

 

Eva Štípková

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.