AeskuLab spouští testování na protilátky pro samoplátce

Zatím není možné přesně určit, kolik lidí prodělalo onemocnění covid-19. U velkého počtu nemocných se neprojeví žádné příznaky. Na tuto otázku ale může dát odpověď testování samoplátců pomocí krevních testů, a to díky protilátkám IgG. Testy na covid-19, které začínají nabízet laboratoře AeskuLab, stojí 700 korun a mohou ukázat stupeň promořenosti populace. 

Seznam odběrných míst je k dispozici na http://www.aeskulab.cz/odberova-pracoviste-laboratore nebo www.koronavirus-testy.cz.

Koncentrace protilátek IgG v těle vrcholí asi po 3 týdnech po nákaze, ale v krvi přetrvávají i několik let. Jejich přítomnost vypovídá o prodělané infekci a o stavu imunity a ochraně organismu proti dalšímu kontaktu s virem. Narozdíl od rychlotestů, které odebírají krev z prstu, u této metody probíhá odběr z žilní krve. Právě tyto testy spouští laboratoře AeskuLab disponující nejširší sítí odběrových míst, díky kterým ani nemusíte k lékaři.

Krevní test na protilátky nebo PCR metoda s výtěrem z nosu?

Test na covid-19 se zpravidla provádí buď výtěrem z nosu (metoda PCR) nebo odběrem krve a následným sérologickým vyšetřením přítomnosti protilátek IgG. PCR metoda je nejpřesnější diagnostickou metodou, která detekuje přítomnost viru v organismu ihned po infikování a hodí se pro pacienty, kteří mají příznaky onemocnění covid-19 (suchý kašel, horečku, únavu, nechutenství).

Pro lidi, kteří mají podezření, že nemoc v minulosti prodělali, ale nemají už příznaky, se doporučuje metoda sérologická, tedy odběr krve. Právě tyto testy spustily laboratoře AeskuLab přes svá odběrová místa po celé České republice.

Není třeba se obávat toho, že by zdraví pacienti při testování přišli do kontaktu s nemocnými a nakazili se od nich. V našich odběrových místech pacienty s příznaky nemoci covid-19 vůbec neodebíráme, těm se i nadále doporučuje nejprve kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit se s ním na dalším postupu,“ vysvětluje Kamil Doležel, ředitel laboratoří AeskuLab.

Sérologie je oproti tzv. orientačním rychlotestům zpracovávána ze žilní krve, nikoliv z krve z prstu. Výsledky jsou získávány v laboratorním prostředí a přinášejí přesnou informaci o reálné hladině protilátek.

Hodí se také pro lidi, kterým po kontaktu s nakaženou osobou končí karanténa, nebo pro ty, kdo chtějí vědět, zda onemocnění neprodělali s malými nebo žádnými příznaky.

Ochrání protilátky proti covid-19 dlouhodobě?

Kromě promořenosti populace je důležité sledovat i vývoj hladin IgG protilátek v krvi jednotlivců, zejména to, jak se jejich koncentrace bude měnit v čase a jaká bude jejich ochranná hladina. Detekovat protilátky je jedna věc, ale správně je interpretovat pro klinickou praxi je věc mnohem složitější. Každopádně bude důležité sledovat, zda lidé, kteří prodělali onemocnění, se mohou znovu nakazit, nebo až po jaké době, respektive při jakém poklesu hladiny protilátek.

WHO ve svých doporučeních podporuje vyšetřování protilátek i ke zjištění stavu promořenosti populace. Dá se tak zjistit, jaký je podíl lidí, kteří infekci prodělali bezpříznakově nebo nebyli diagnostikováni. Tyto informace vypovídají o tom, v jaké fázi epidemie se společnost nachází, dokáží i do jisté míry předpovědět, jak bude nebezpečná. Zajímavé je i srovnání promořenosti v různých věkových skupinách nebo v různých regionech.

Krevní test určí, zda infekce proběhla

V případě podezření, že člověk mohl prodělat koronavirus, je možné si nechat zhruba po 2 až 3 týdnech po prvních klinických příznacích udělat test na přítomnost protilátek IgG v krvi. Tento typ testu tedy není vhodný v akutních případech, kdy příznaky ještě přetrvávají.

Laboratoře AeskuLab provádí testy protilátek na nemoc covid-19 na 97 odběrných místech, a to většinou v pracovní dny po 9:30. Seznam odběrných míst je k dispozici na www.aeskulab.cz nebo www.koronavirus-testy.cz

U vyšetření protilátek se jedná o odběr žilní krve, který není třeba provádět na lačno. Před odběrem se doporučuje kvůli hydrataci pít neslazené tekutiny (čaj, vodu). Výsledky jsou klientům dostupné 1–2 dny od provedení odběru krve. O způsobu sdělení výsledků se lze domluvit přímo na odběrovém místě, běžně se používá zabezpečený kódovaný e-mail, ale lze se domluvit i jinak.

Cena protilátek IgG je v laboratořích AeskuLab 700 Kč včetně DPH, protilátky nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, takže zájemci si musí vyšetření uhradit sami.

 

Andrej Bosanac

Klíčová slova: