Aktuálně

O nemocné se štítnou žlázou se stará čím dál víc praktiků. Do jejich péče přejde až pětina pacientů

24.05.2024 11:35

Počty těch, které trápí štítná žláza a o něž pečuje praktik, stále rostou. Praktičtí lékaři tak ulevují přetíženým endokrinologickým ambulancím, kde na termín čekali pacienti dlouhé měsíce. Endokrinologové díky tomu mají více času na komplikované případy nebo na těhotné, u kterých je třeba řešit případné problémy co nejdříve. K všeobecným praktickým lékařům by se postupně mohlo přesunout 10–20 % nemocných. Odborníci na téma upozorňují u příležitosti Týdne štítné žlázy, který připadá na 25.–31. května. 

Festival Colours of Ostrava opět bez bariér

20.05.2024 16:41

I letos nabídne festival Colours of Ostrava zdravotně znevýhodněným návštěvníkům nadstandardní servis. Ke standardnímu servisu již několik let patří zvýhodněná cena vstupenky pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P, u ZTP/P doprovod zdarma, speciální tribuny, bezbariérová přeprava v rámci města Ostravy či možnost objednat si vyškoleného asistenta. K novinkám letošního roku bude patřit „Relax zóna Colours bez bariér“, kde mohou návštěvníci se zdravotním znevýhodněním nalézt prostor pro odpočinek a relaxaci.  

Lidé se stydí za migrénu, společnost se jim posmívá. Ukázal to nový průzkum pacientské organizace

20.05.2024 14:04

Nepopsatelná bolest hlavy, zvracení, závratě, přechodná ztráta zraku – tyto a další příznaky zažívá několikrát do měsíce přes milion lidí s migrénou. Přestože je migréna jako nemoc známá, pacienti se stále setkávají s odsuzováním, nepochopením, a to občas i ze strany zdravotníků. „Je to jen bolest hlavy,“ slýchávají. Drtivá většina lidí s migrénou tak nemoc tají, protože se bojí výsměchu. Vyplývá to z čerstvého průzkumu pacientské organizace Migréna-help, kterého se zúčastnilo více než 500 respondentů. 

Vyléčení onkologičtí pacienti získávají rovný přístup k finančním službám

19.05.2024 17:15

Životní pojišťovny nebudou u onkologických pacientů, u nichž uplynul určitý počet let od ukončení léčby, přihlížet k předchozímu onemocnění. Česká asociace pojišťoven na základě předchozí dohody s Ministerstvem zdravotnictví a pacientskými organizacemi vypracovala standard ke spravedlivému přístupu k osobám, které prodělaly onkologické onemocnění, v případech, kdy žádají o individuální životní pojištění pro případ smrti. Tento standard akceptovalo již 10 životních pojišťoven.

Centra duševního zdraví – pilíř reformy péče o duševní zdraví nabízející lidem komplexní sociálně zdravotní podporu

14.05.2024 13:17

Aliance center duševního zdraví  (ACDZ) představila během Evropského týdne duševního zdraví souhrnná data o fungování center duševního zdraví (CDZ) v České republice. Ta patří již několik let k základnímu pilíři tuzemské reformy péče o duševní zdraví, byť jejich další rozvoj zabrzdila covidová pandemie a momentální odklon od národního akčního plánu pro duševní zdraví

Prevence poranění míchy: nejen ve školách, ale i v moderní technologii

13.05.2024 12:16

Projekt CZEPA „BanalFatal!“, který působí již řadu let a předchází zbytečným poraněním míchy, a moderní technologie od ÁMOS vision teď společnými silami intervenují ve školách. Od měsíce května je možné získat na 368 moderních tabulích v celé ČR informace o projektu prevence úrazů páteře a míchy „BanalFatal!“. 

Týden rané péče: Proč je v životě dítěte důležitých prvních 1000 dní?

11.05.2024 20:16

Od 13. do 19. května 2024 proběhne už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden bude zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte byla zahájena včas. A také jak klíčová je v tomto kontextu spolupráce rané péče s pediatry.

Raná péče pro jedno dítě vyjde ročně na 80 tisíc korun. Pro rodiny dětí s postižením má nedocenitelný význam

09.05.2024 15:18

Státem garantovaná raná péče představuje pro rodiče významnou pomoc v prvních měsících a letech po zjištění závažné diagnózy jejich dítěte. Náklady jsou pokryté z veřejných prostředků přibližně ze 60 až 70 %, se zbytkem pomáhají dobročinné organizace, firmy i jednotlivci. V loňském roce Nadace Leontinka mezi vybrané poskytovatele rané péče rozdělila přes 3,5 milionu korun. 

Podcast Nezlomní: rozhovory s lidmi, kteří se nenechali zlomit nepřízní osudu

06.05.2024 9:09

Audio a video podcast nabízí příběhy lidí, kteří bojovali s nepřízní osudu, ale dnes žijí spokojený život. Co jim pomohlo a jak těžkosti vypadaly, na to se ptá zkušená moderátorka a psychoterapeutka Ester Janečková. Hosté sdílí své silné osobní příběhy a prožitky, motivují ostatní k tomu, aby zůstali sami Nezlomní.

Stránky