14. červen je Světovým dnem dárců krve

V Česku je zhruba čtvrt milionu dobrovolných dárců krve. Stejné množství lidí pak daruje krevní plazmu. 

Zachraňují tím životy lidí v akutních stavech a pomáhají zvýšit kvalitu života vážně nemocných, kteří se bez léků vyrobených z krevní plazmy neobejdou. Všichni společně si 14. června připomínají Světový den dárců krve. 

„Dobrovolným dárcům, kteří chodí pravidelně darovat krev či plazmu, vděčí za životy a zdraví tisíce lidí. Od dětí až po seniory. Mnoho z nás se alespoň jednou ocitne v situaci, kdy je náš život na darované krvi či krevní plazmě závislý,“ vysvětluje hematoložka Alice Drábková ze společnosti sanaplasma. 

Darování plazmy je pro lidské tělo méně náročné, než darování krve. Přístroj napojený na kanylu totiž oddělí z krve pouze plazmu a ostatní složky vrátí zpět do žíly dárce. I proto je možné odběr plazmy opakovat už za 14 dní. A podle rozsáhlého průzkumu, který mezi českými dárci letos proběhl, toho většina dobrovolníků také využívá.

„Pravidelně, jednou či dvakrát měsíčně, daruje plazmu 88 procent respondentů. Pro většinu z nich je hlavní motivací pomoc lidem, kteří ji potřebují,“ přibližuje závěry průzkumu lékařka.

Finanční příspěvek, který odběrová centra dárcům nabízejí jako kompenzaci za čas a cestovní náklady, je motivací pro 39 procent lidí.

Samotný odběr probíhá podle dárců rychle a vpich nebolí. „98 procent lidí se shodlo, že návštěva centra jim zabere jen chvíli. Většinou čas na odběrovém lůžku tráví čtením nebo hraním her na mobilu. Mnozí jej využijí i k relaxaci během uspěchaného dne,“ doplňuje Jan Štěpánek, ředitel sítě odběrových center sanaplasma. 

Podmínky, které musí dárce splňovat, jsou velice snadné. Pro mnohé až překvapivě.

„Protože odběr plazmy je méně náročný, než odběr krve, jsou i kritéria pro výběr dárce poměrně široká. Z naší zkušenosti vyplývá, že naprostá většina zájemců o darování zákonem stanovené podmínky splní,“ dodává Jan Štěpánek.

Stejně snadno pak většina lidí zvládne samotný odběr. „Dárci, kteří k nám chodí, nejsou žádní supermani. Ale obyčejní lidé, které pobolívajíkolena, mají pylové alergie nebo třeba nadváhu, stejně jako všichni ostatní. Pro nemocné, jež jsou na plazmě závislí, jsou ale právě oni těmi největšími hrdiny,“ dodává.

 

Marta Vokurková

Klíčová slova: