Výplata příspěvku na péči po skončení platnosti rozhodnutí a před vydáním nového

25.08.2016 17:16
Dotaz: 

Dceři autistce končí k 31.8. příspěvek na péči. Chtěla bych se zeptat, kdy se znovu začne posuzovat její zdravotní stav. Paní na úřadě není moc ochotná a odpověděla mi, že se nemám starat. Mě to ale zajímá, jsem matka samoživitelka a první posouzení trvalo půl roku. Jsme na příspěvku závislé.

Taky by mě zajímalo, jestli budeme nějaký příspěvek po tu dobu posuzování dostávat. A pak bych ještě potřebovala poradit ohledně odvolání, při prvním posouzení nám byl určen 2. stupeň, se kterým jsem nesouhlasila, ale paní úřednice se k odvolání neměla, prý je to hodně papírování. Dá se v tomto případě nějak úřednici obejít? Stejně tak se k nám chovala i ohledně příspěvku na automobil.

Odpověď: 

Rozhodně se nemusíte obávat, že by dceři byla výplata příspěvku na péči zastavena v případě, že by platnost rozhodnutí (resp. posudku) uplynula dříve, než bude vydáno nové rozhodnutí o příspěvku. Příspěvek bude dceři vyplácen ve stejné výši jako dosud; ke změně výše příspěvku (popř. k jeho odebrání) by mohlo dojít až po vydání nového rozhodnutí. 

Pokud byste nesouhlasila s výsledkem nového posouzení nároku na příspěvek, rozhodně doporučuji odvolání podat, pracovnice Úřadu práce jej musí přijmout. Pokud jej přijmout odmítá, doporučuji odvolání podat buď nadřízené této pracovnice, popř. zaslat doporučeně na adresu pobočky ÚP.

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.