Úhrada polohovacího lůžka zdravotní pojišťovnou

27.10.2016 11:43
Dotaz: 

Mám Bechtěrejevovu chorobu V. stupně, průkaz ZTP, a chci se optat, zda je příspěvek na nákup postele, roštu a matrace. Mám PID a studující děti a našetřit na postel je opravdu nemožné.

Odpověď: 

Příspěvek jako takový na nákup jednotlivých částí postele, roštu a matrace, jak zmiňujete, není. Zdravotní pojišťovna však hradí polohovací lůžko s možností elektrického nastavení (ve 100% do 30 000 Kč) či polohovací lůžko s možností mechanického nastavení (ve 100% do 15 000 Kč). Dále příslušenství k polohovacímu zařízení (nejvýše do 10 000 Kč) nebo antidekubitní podložku.

Každá zdravotní pojišťovna má svůj číselník, ve kterém jsou jednotlivé kódy pomůcky, které pojišťovna hradí plně nebo částečně. Výběr pomůcky je na Vás, doporučuji však oslovit co nejvíce dodavatelů a zvážit co nejvíce možností.

Příslušnému lékaři (ortoped, neurolog) předložíte kód vybrané pomůcky (kód Vám sdělí přímo prodejce nebo bývá v internetovém katalogu firmy) a lékař Vám vystaví poukaz, který pak ještě schvaluje revizní lékař zdravotní pojišťovny. Pokud Vám revizní lékař pomůcku schválí, uhradí její pořízení zdravotní pojišťovna.

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.