Služba osobní asistence

11.11.2015 12:53
Dotaz: 

Syn s DMO navštěvuje základní školu, chodí do čtvrté třidy, je na vozíčku a má asistentku ve třídě. Je plenovám a paní učitelka s asistentkou chtějí, abych tam každé dopoledne chodila syna přebalovat. S tím problém nemám, byla jsem tam již 4x a pokaždé syn měl plenu skoro suchou a hlavně ho přebaluji na zemi na záchodě a to se mi moc nelíbí.Chci se zeptat, jestli se dá sehnat asistentka jen na hodinu denně, aby syna přebalila, protože věci, co si potřebuji udělat, si udělám dopoledne, když je syn ve škole. Ale když musím v 8 h syna odvézt, v 10.15 h ho jít přebalit a ve 12.45 h opět pro něj, nezvládnu doma vůbec nic. Prosím o radu.

Odpověď: 

I v případě, kdy potřebujete pomoci s péčí o syna pouze na hodinu denně, je možné sjednat si službu osobní asistence. Jedná se o registrovanou sociální službu, kterou lze navíc hradit z příspěvku na péči.

Přehled služeb osobní asistence můžete nalézt v registru poskytovatelů sociálních služeb. Zde je nutné zadat kraj a okres, ve kterém bydlíte, a poté vyberete odkaz „osobní asistence“.

O bližších informacích, kolik za službu budete hradit, jaké jsou podmínky apod., se budete domlouvat již s příslušnou službou.

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.