Oznámení invalidního důchodu zaměstnavateli

05.05.2017 9:41
Dotaz: 

Musím nahlásit zaměstnavateli, pokud mám invalidní duchod 1. stupně? Nechci žádné slevy na důchod , nechci to říkat, právě jsem nastoupila a mám strach, aby to nebyl důvod, proč mě propustí.

Odpověď: 

Z legislativního hlediska nemáte povinnost hlásit zaměstnavateli, že pobíráte invalidní důchod. Nicméně, nahlášení invalidního důchodu zaměstnavateli (resp. mzdové účetní) pro Vás i zaměstnavatele může být i výhodné.

Osoby, které pobírají invalidní důchod, mají nárok na slevy na dani a rovněž i zaměstnavatel může mít za takového zaměstnance daňové úlevy. Z tohoto důvodu bych Vám doporučila tuto skutečnost zaměstnavateli nahlásit. To, že invalidní důchod pobíráte, pak můžete doložit potvrzením, které by Vám měli na vyžádání vystavit na OSSZ dle místa Vašeho bydliště.

Fakt, že máte invalidní důchod, rozhodně pro Vašeho zaměstnavatele nesmí být důvodem Vašeho propuštění.  Jiná situace by nastala v případě, kdy Vás zaměstnavatel pošle na vstupní prohlídku do zaměstnání k závodnímu lékaři, který by naznal, že nemůžete v důsledku svého zdravotního stavu práci vykonávat.

U invalidních důchodů pro invaliditu I. a II. stupně se výdělečná činnost dokonce předpokládá, doba pobírání ID I. a II. stupně se totiž na rozdíl od ID III. Stupně ID nepočítá jako náhradní doba důchodového pojištění (tedy jako odpracované roky).

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.