Kontroly příjemců příspěvku na péči

11.12.2016 15:09
Dotaz: 

Mám ZTP/P a pobírám příspěvek na péči. Pečuje o mne můj muž velmi dobře a svědomitě. Nicméně máme v domě sousedy, kteří opakovaně píší udání a u nás neustále zvoní soc. pracovnice na neohlášenou návštěvu, je to velice nepříjemné. Ráno člověk prostě chce nejdříve např. hygienu minimálně ústní. Mohu odmítnout soc. pracovnici vpustit a žádat ji, ať mi zavolá, než přijde?

Odpověď: 

Naprosto chápu, že tato situace je pro Vás jistě velice nepříjemná, nicméně pokud pracovnice úřadu práce kontrolují využívání příspěvku na péči, nemusí být jejich návštěva ohlášena předem.  

Doporučuji kontaktovat ÚP, který Vám vyplácí příspěvek na péči, a domluvit se sociálními pracovnicemi nějaký přibližný termín kontroly přijatelný pro obě strany (resp. denní dobu, ve které byste měla být k zastižení); vysvětlit Vaši situaci – že vstáváte a provádíte hygienu, a tedy nemůžete z pochopitelných důvodů přijmout pracovnice ÚP v kteroukoliv denní dobu. 

Pokud byste bez závažného důvodu neumožnila provedení kontroly využívání příspěvku na péči, mohlo by bohužel dojít k zastavení jeho výplaty. 

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.