Jak získat elektrický vozík

04.03.2014 15:17
Dotaz: 

Když jsem bez obou dolních končetin nad kolenem, mám nárok na příspěvek na elektrický invalidní vozík? Pokud ano, jak mám postupovat?

Odpověď: 

Vzíky a další zdravotnické pomůcky nelze získat z žádného příspěvku, ale od zdravotní pojišťovny. Obecně vozíky pojišťovny pouze „zapůjčují“, v praxi to znamená, že vozík je majetkem pojišťovny. Elektrický vozík je pojišťovnou poskytován na dobu 7 let. Důležité je, aby Vám vzhledem k Vašemu zdravotnímu stavu vozík předepsal odborný lékař. Doporučuji Vám tedy navštívit odborného lékaře (neurologa, ortopeda, rehabilitačního lékaře) a ten vám pomůcku může předepsat na tzv. poukaz, který je pak schvalován revizním lékařem zdravotní pojišťovny. Zároveň byste pro přiznání el. vozíku musel podstoupit ještě vyšetření dalšími specialisty (např. oční vyšetření, psychologické vyšetření).

Obecně je elektrický vozík přiznávám spíše v případě, kdy osoba není schopna pohybovat se na vozíku mechanickém, např. z důvodu snížení hybnosti horních končetin. Jak jsem ale psala výše, posouzení nutnosti elektrického vozíku závisí především na lékaři, který tyto pomůcky předepisuje, ze své pozice Vám tedy opravdu nemůžu říct, zda byste na el. vozík měl či neměl nárok.

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.