Jak žádat o elektrický vozík

06.01.2018 14:32
Dotaz: 

Bydlím blízko Brna a mám problém. Rodiče mi pořídili před 11 lety elektrický vozík, který bohužel dosloužil. Prosím o radu, jak získat nový vozík, tzn. na které instituce se obrátit a co požadovat.

Odpověď: 

Velice mě mrzí, že Váš stávající elektrický vozík dosloužil, nicméně můžete si zkusit požádat o vozík nový. Prodejem invalidních vozíků se zabývá řada firem. Kontakty na prodejce naleznete na Informačním portálu. Samotný výběr je na Vás, doporučuji tedy oslovit více dodavatelů, zvážit všechny požadavky. Pomůcka by Vám měla sloužit po dobu 7 let, proto je zapotřebí výběr opravdu nepodcenit.

Elektrický či mechanický invalidní vozík předepisuje jen odborný ošetřující lékař (rehabilitační lékař, ortoped, neurolog) a schvaluje revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny. Pokud k žádnému takovému lékaři nechodíte, doporučuji Vám nejdříve zajít k praktickému lékaři pro doporučení na vyšetření k odborníkovi.

K získání elektrického invalidního vozíku je zapotřebí absolvovat několik dalších vyšetření (psychologické, oční…). Poté pak příslušnému odbornému lékaři předložíte kód vozíku (kód Vám sdělí přímo prodejce nebo bývá uveden v internetovém katalogu firmy) a lékař pak vystaví poukaz, který schvaluje revizní lékař zdravotní pojišťovny. Pokud revizní lékař pomůcku schválí, uhradí jej zdravotní pojišťovna, ale jen do stanovené maximální výše. Případný rozdíl byste pak musela uhradit ze svých vlastních zdrojů

V případě, že revizní lékař pomůcku neschválí, můžete prostřednictvím lékaře, který Vám pomůcku předepsal, podat odvolání proti rozhodnutí. Odvolání se podává k rukám ředitele odboru zdravotní péče regionální pobočky pojišťovny Vaší maminky. Případně zkusit si zažádat o finanční příspěvek některou z nadací, které poskytují příspěvek na pomůcky. Kontakty na nadace naleznete zde. 

Pracovníci Poradny Ligy vozíčkářů.