František Vyhnálek: Kamarád a pomocník

04.04.2017 21:01

 

Mobil, to je dobrý pomocník. Hlavně pro nás handicapované. A pro mě zvlášť.

 

Můj první mobil jsem přes úřady zakoupil v roce 2007 a byl klávesnicový.

 

„To ale byla ale pomoc!“ Říkal všechno, co tento mobil uměl, přečíst sms zprávy, přečíst kontakty a také celé menu.

 

„Ach, ty vzpomínky. Na prvotinu mluvicích mobilů byl opravdu dobrý.“ Byl to Samsung Bang, díky němu jsem mohl více komunikovat se světem. Nemusel jsem už nikoho prosit o přečtení kontaktů a následně napsaných či přijatých sms zpráv. Také jsem si mohl pěkně napsat poznámky do smsky. Tak mi to pomohlo například v lázních, zaznamenal jsem si nějaké kontakty, které jsem slyšel nebo někdo mi nadiktoval a jiné věci. Dobrý pomocník.

 

Pak jsem ale zase musel přejít na nemluvící mobil, podobný byl jako ten Bang, byl to starší Samsung, který mi věnovala moje teta Inka z Olomouce. Byl jsem rád, že jsem měl hned další telefon, i když byl starší, ale byl. Jo, také mi pomáhal. I ten mi vydržel dlouho. Do minulého roku 2016, pak jsem se rozhodl, že potřebuji nový a mluvicí mobil.

 

Na INSPu 2016 jsem navštívil stánek společnosti Corfus, který nabízel mobily s hlasovým výstupem, jak dotykový, tak i s klávesnicemi. Na stánku jsem si zkoušel ten dotykový a velice se mi zalíbil. A dlouho jsem nad ním vzpomínal, že je to dobrý program a značka.

 

Víte, mobil je důležitý pomocník, když potřebuji poradit nebo zkontaktovat určitou osobu či zavolat rodinu, že jsem v pořádku. Jednoduše, zavolám si, kdy je potřeba a bude mi pomoženo, odpovězeno.

 

Přemýšlel jsem a došel k závěru, že si koupím od Ergonesu z Olomouce mobil s hlasovým výstupem, který je napůl dotykový s klávesnicí.

 

Véčko je dosti dobrý pomocník, a bude ještě lepší, prý na tuto radu mobilu bude i vstup a práce s internetem. „Paráda!“