Mluvící formuláře - řešení pro zrakově postižené

23.07.2014 14:50

Projekt podpořený Evropskou komisí a realizovaný konsorciem firem z České republiky, Slovinska, Španělska, Koreje a Turecka představil pro sborník Petr Pilin ze společnosti Software602. Na konferenci jej pak místo něho prezentoval kolega Martin Vondrouš.

V současné době existuje již mnoho internetových stránek, které jsou "přátelské" nebo uzpůsobené k tomu, aby nevidomí jimi mohli navigovat a bez problémů si přečíst například novinky, zprávy ze zahraničí či předpověď počasí. Také technologie pro ovládání počítače se výrazně zlepšily a tak je možné s počítačem (i když s jistými omezeními) bez problémů pracovat. To přineslo revoluci v komunikaci - e-maily a klávesnice nahradily Braillovo písmo, které nutně vyžaduje tištěnou pododobu a má typografické a další problémy.
 
Zcela jiná je však situace, kterou si všichni bez zrakového postižení často nedovedou představit. Co když mám odevzdat výkaz práce, který se bytostně týká mých soukromých informací a mám jej podepsat? Jak zařídím, aby žádná třetí osoba neviděla má data a bylo tak ochráněno mé soukromí? Papírová forma (i když je formulář vytištěn z webu) je v tomto a jiných případech prostě nedostačující. Jak si mohu být jist, že podepisuji právě ten papír, který jsem vytiskl? A proč mi má někdo pomáhat, když existuje způsob, který to vyřeší za mne?
 
Software602 a. s. je tradičním dodavatelem programového vybavení s bohatou historií. Firma se orientuje na dodávky aplikací pro střední a větší organizace s řešením pro pořizování XML dat a zpracování dokumentů v otevřených formátech s podporou těchto procesů serverovými nástroji pro elektronickou komunikaci. 602XML Formuláře se za poslední roky rozvinuly ve standard komunikace ve státní správě i v mnoha soukromých firmách. Díky podpoře elektronického podpisu je dnes možné podávat žádosti o dotace, nebo posílat formuláře na Českou správu sociálního zabezpečení bez toho, aby občan musel na úřad chodit.
 
Když si přimyslíme podporu takzvaných "text-to-speech (TTS)" technologií - ať už se jedná o Jaws nebo další - řešení je nasnadě. V rámci projektu XML For Elderly and Disabled (XML FED) byla do freeware nástroje pro vyplňování, 602XML Filleru, implementována podpora TTS. Filler teď umí provést zrakově postiženého vyplňováním formuláře, napovědět, co je do konkrétního pole potřeba doplnit, přečíst číselníky, provést výpočty, kontroly (a další) - nakonec celý formulář elektronicky podepsat a odeslat do databáze. Formulář je tak vyplněn správně, bez chyb a to vše bez pomoci třetí osoby.
 
Státní instituce a firmy, které sbírají data, by tak měly začít brát v úvahu to, že podpora nevidomých není jen chiméra v podobě konstatování, že webové stránky jsou optimalizované. Nyní mají nástroj, jak usnadnit práci těm, jimž počítače skutečně pomáhají žít plnohodnotný život.
 
Použité technologie:
SAPI5, Screenreader JAWS, Dolphin (a další screenreadry); optimalizovaný 602XML Formulář navržený podle pokynů návrhu formuláře pro zrakově postižené; 602XML Filler - freeware nástroj pro vyplňování formulářů; 602XML Designer - nástroj pro návrh formulářů; 602XML Form Server nebo jiný server podporující XML data; platforma Windows
 
Partneři konsorcia:
Software602 a.s. - dodavatel formulářové technologie, ostatní jsou dodavatelé technologie TTS: Alpineon (Slovinsko), Cipsa (Španělsko), SesTEK (Turecko), HODI (Korea)

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.