Jaroslav Malinský: Je internet opravdu výhodou?

21.03.2009 13:49

Je konec měsíce ledna, konečně bych měl napsat něco málo o netu. Jeho výhody a nevýhody. Za poslední dva měsíce jsem nebyl venku na delší procházce. Je zima.

Domluvil jsem se s kamarádem, že půjdeme do kavárny na kafe. A tak se taky jednoho dne stalo. Sedím u stolu, čekám na obsluhu, až si budu moci objednat, když v tom se objeví kamarád. Udýchaný jak spěchá, aby byl v kavárně včas.
Do určité doby jsem na internetu viděl více výhod než nevýhod. Platí to ještě nebo se něco změnilo? Mám poměrně dost „kamarádů“, ale osobně jsem se setkal asi s 6 lidmi.
 
Sedím u PC denně. Hledám informace o tom, co mě baví, učím se jazyky, hledám obrázky hudebních CD. Občas si objednám nějaké zboží po internetu. Občas chatuji.
 
Doba, kdy se lidi scházeli v hospodě, hráli kulečník či šipky, četli noviny a pánové kouřili dýmku jsou už asi nenávratně pryč.
 
Dnes spíše funguje, že v každé restauraci je free wifi připojení s možností surfování po internetu i u kafe. Kdo není připojený, ten jako by nebyl. Máme tolik „práce“, že musíme kontrolovat elektronickou poštu když ne jednou za dvě hodiny tak aspoň jednou denně. Jako bychom čekali na nějakou výhru. Ona však nepřichází.
 
Kdo je vinen? Mluvíme o ekonomických problémech či různých krizích, zapomínáme však na svět kolem sebe.  Zajít na skleničku, jít grilovat na zahradní párty. Divíme se potom, že lidé nemají dostatek pohybu, že si nemohou nic stihnout, že se hroutí.
 
Mám stále připojení k internetu. Nechybí mi však spíše stálé připojení s lidmi, především s mými blízkými.