Hlasové ovládání MyVoice v integraci s vyčítáním obrazovky

23.07.2014 14:53

Cílem tohoto řešení je umožnit ovládání počítače lidem, kteří mají závažné zrakové omezení, tedy nevidomým a slabozrakým, a navíc jim jejich zdravotní stav nedovoluje ovládat počítač z klávesnice, což bývá u nevidomých klíčové vstupní zařízení. Představil je Libor Doušek ze společnosti ACE Design.

Prezentované řešení nyní již prakticky využívá osoba s takovými omezeními. Technicky se jedná o integraci dvou programových nástrojů.

Jako zdroj informací, který nahrazuje obrazovku, slouží takzvaný odečítač, jehož úkolem je zachytávat, analyzovat a převést obrazovou informaci na textovou, a tu pak vyslovit pomocí syntézy hlasu, případně zvukových indikátorů. K tomu využíváme námi vyvíjený odečítač WinMonitor.

Druhým nezbytným prvkem je zajištění vstupu, v tomto případě zadávání povelů, tedy náhrada klávesnice. K tomu je použit program MyVoice.

Pro potřeby nevidomých je zajištěna i zvuková nebo hlasová informace o stavu rozpoznání aktuálního povelu. Výsledkem je tedy řešení, které nahrazuje jak obrazovku, tak i klávesnici a dialog je tak veden výlučně hlasem. Prakticky se uživateli umožní pracovat s běžnými programovými prostředky počítače, a to včetně prohlížení internetových stránek nebo elektronické pošty.

Dalším doplňkem je skupina speciálních programů, které usnadňují řadu činností, především snímání textu ze skeneru. Tištěná stránka je vložena do skeneru a hlasovým povelem je spuštěn proces nasnímání, optického rozpoznání textu a jeho následné přečtení. Vzniká tak čtecí zařízení ovládané hlasem.

Podobně je zpracován záznam zvukových nahrávek, přehrávání zvukových souborů s funkcemi pro práci se zvukovou knihou, kontakty nebo plánovací program. Popisované řešení pracuje na běžném počítači se systémem Windows, nejedná se tedy o jednoúčelové uzavřené zařízení. Vedení dialogu hlasem je přirozený způsob komunikace mezi lidmi a tak lze očekávat, že „osloví“ i uživatele, kteří budou považovat toto řešení za zajímavou a užitečnou alternativu, vedle těch, pro které je tento přístup jediný možný.

 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.