Informační portál pro osoby
se specifickými potřebami

Kalendář akcí

Přidat vlastní akci

Rychnov nad Kněžnou otevřel novou budovu nemocnice

18. 5. 2026 Karlovarský, Chebský, Sokolovský deník

Po třech letech od zahájení stavby pětipodlažní budovy urgentního příjmu a multioborového pavilonu operačních oborů se v polovině dubna oficiálně otevřela zmodernizovaná nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. V zařízení pro spádovou oblast s 80 tisíci obyvateli se soustředí veškerá pracoviště, která byla dosud v různých částech areálu.

Nový pavilon urgentního příjmu podle náměstka pro zdravotnictví Jana Kříže umožňuje centralizaci péče, rychlejší diagnostiku a lepší návaznost jednotlivých oborů. „To je přesně směr, kterým se moderní zdravotnictví ubírá – efektivní, bezpečné a maximálně orientované na pacienta,“ uvedl Jan Kříž.

Výše stavební části investice dosáhla 939 milionů korun, dotace Ministerstva pro místní rozvoj činila 300 milionů korun. Celkové náklady projektu včetně zdravotnických technologií a interiéru jsou odhadovány na 1,25 miliardy korun.

Nový pavilon navazuje na stávající budovu DIGP s dětským oddělením, internou a gynekologií, se kterou je spojena. Díky tomu vznikl unikátní, vnitřně propojený celek akutní medicíny – tzv.

monoblok s urgentním příjmem II. typu, který soustřeďuje klíčové provozy do jednoho funkčního celku.

„Dokončení modernizace nemocnice v Rychnově nad Kněžnou je jednou z nejvýznamnějších investic Královéhradeckého kraje v oblasti zdravotnictví za poslední roky. Vznikl zde moderní a funkční celek, který zásadně zlepší dostupnost i kvalitu akutní péče pro obyvatele celého regionu i návštěvníky Orlických hor,“ zdůraznil hejtman Petr Koleta.

Součástí investice se stala i rekonstrukce dvou podlaží zmíněného původního multioborového objektu DIGP. Ta se dotkla především jeho hlavního vstupu, kde vznikla nová recepce, lékárna a café občerstvení. Modernizován byl i onkologický stacionář, ambulantní vyšetřovny s čekárnou, vyšetřovny endoskopie a centrální sterilizace.

„Pro rychnovskou nemocnici jde o zásadní milník. Nové prostory nám umožní poskytovat péči na výrazně vyšší úrovni, zlepšit pracovní podmínky pro personál a zároveň lépe reagovat na rostoucí potřeby regionu i průmyslové zóny Solnice–Kvasiny,“ zhodnotil ředitel nemocnice Luboš Mottl.

HYPERMODERNÍ BUDOVA

Stavba započala v polovině dubna roku 2023. V přízemí jsou dva vstupy urgentního příjmu, jeden pro pacienty přivážené rychlou záchrannou službou, druhým budou do ambulance přicházet lidé s akutními problémy. Dále se pacienti dostanou do ambulancí chirurgie, ortopedie či interny, k dispozici jsou logicky organizované prostory interní vyšetřovny, sádrovna, zákrokové sály či pracoviště CT, RTG a ultrazvuku.

V prvním patře budovy je oddělení ARO, o patro výše operační sály, ve třetím a čtvrtém patře lůžková oddělení chirurgie a ortopedie. Nejvýše vzniklo zázemí pro zaměstnance a technologické prostory.

„Budova je z hlediska technologií hypermoderní. Hlavním přínosem pro pacienty, personál, a vůbec pro celé fungování poskytování péče i ekonomiku a organizaci provozu, bude to, že všechno soustředíme na jednom místě.

Vidíme zde trend do budoucna.

Zatím jsme v tom ojedinělí, ale pokud se budou modernizovat další nemocnice, bude to vypadat přesně takto,“ popsal již před časem Luboš Mottl.

Součástí investice bylo také vybudování nového objektu medicinálních plynů, energocentra a upraveny byly venkovní plochy, komunikace, inženýrské sítě a vznik více než 200 nových parkovacích stání, která v nemocnici chyběla. „Projekt byl mimořádně náročný jak z hlediska přípravy, tak samotné realizace za plného provozu nemocnice. Díky spolupráci všech partnerů a pečlivému řízení ze strany našeho oddělení průmyslových zón se podařilo vybudovat špičkové zdravotnické zařízení odpovídající současným technickým i energetickým standardům,“ řekl radní pro investice Zdeněk Praus.

ZKUŠEBNÍ PROVOZ

V současnosti probíhá zkušební provoz a instalace zdravotnických technologií. Zahájení stěhování a tím spuštění objektu do plného provozu se plánuje na konec dubna.

„Realizace takto komplexního projektu kladla vysoké nároky na koordinaci stavebních prací, zdravotnických technologií, technických instalací a energetických systémů. Zásadní byla také návaznost jednotlivých profesí a etapizace výstavby s ohledem na nepřerušený provoz nemocnice.

Díky důsledné přípravě a technickému řízení stavby se podařilo vytvořit moderní zdravotnický objekt splňující současné technické, provozní i energetické standardy,“ uvedl Kamil Vykydal, zástupce sdružení společností GEOSAN a STRABAG, které stavbu realizovaly.

Uvolněné prostory, v nichž dosud sídlila chirurgie a ortopedie se přetvoří na zázemí pro stovku seniorů z hradeckého Domova U Biřičky, který čeká rekonstrukce.

Partneři

logo KB logo ČSOB logo Newton Media logo Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR logo T-Mobile logo INSPO logo Transkript logo Grantový diář logo Handycars