Rekordy handicapovaných hrdinů 2017

Vítězové prvního ročníku celostátní soutěže organizované magazínem Vozka převzali na krajském úřadu v Ostravě ceny. V jednotlivých kategoriích zvítězili Karolína Dejová (hrdinové handicapu), František Dvouletý (pečující v handicapu), Metropolitní univerzia Praha (projekty handicapu) a Stephen Hawking (emisaři handicapu),

Projekt, který má za cíl netradičními formami přispívat k lepšímu informování veřejnosti o aktivitách lidí se zdravotním postižením a těch, kteří se jim věnují, zaštítil náměstek moravskoslezského hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil. Na návrhy veřejnosti byly ceny za mimořádný počin, vzor nebo projekt ve prospěch osob se zdravotním postižením uděleny ve čtyřech kategoriích: hrdinové handicapu, pečující v handicapu, projekty handicapu, emisaři handicapu.

„Ze 43 podnětů a návrhů veřejnosti porota vybrala po třech vítězích ve čtyřech kategoriích. Myslím si, že měla při vybírání těžkou práci. Zvolit mezi nominovanými ty nejlepší je těžké, protože všichni si zaslouží úctu a poděkování. Gratuluji všem, poraženým v této soutěži není nikdo,“ uvedlnáměstek hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil.

Dodal, že Moravskoslezský kraj je vstřícný k handicapovaným lidem a jejich rodinám. „Již od roku 2004 se kraj úzce zaměřuje na podporu osob se zdravotním postižením, a to prostřednictvím tvorby a následném naplňování strategických dokumentů nazývaných Moravskoslezský krajský plán vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením. V současné době je takto realizován již čtvrtý plán, který byl schválen na léta 2014 až 2020,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil s tím, že všechny tyto dokumenty spojuje podpora a vytváření příležitostí k integraci osob s postižením do většinové společnosti současně s posilováním vnímání člověka se zdravotním postižením jako občana se všemi svými právy i povinnostmi.

„Stanovené cíle krajského plánu jsou naplňovány prostřednictvím konkrétních aktivit, které se týkají oblastí přístupu informací, přístupnosti staveb a dopravy, oblastí vzdělávání, zaměstnávání, zdravotnictví, sociální a oblast kultury, sportu a volného času. Tyto oblasti spojuje snaha vedoucí k odstraňování bariér, vnějších i vnitřních,“ konstatoval náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Dodal, že v rámci plnění aktivit krajského plánu bylo v roce 2016 jen na investičních akcích týkajících se zvýšení bezbariérovosti investováno 56,6 milionu korun. Pro rok 2017 je plánováno na bezbariérovost vynaložit přibližně 157,2 milionu korun. 

Rekordy handicapovaných hrdinů 2017:

Hrdinové handicapu (příběhy obdivuhodných výkonů)
1. Karolína Dejová
2. Tadeáš Kříž
3. Lucie Blažková

Pečující v handicapu (sebeobětující se osobnosti)
1. František Dvouletý
2. Vladimíra Kaločová
3. Irena Kučerková

Projekty handicapu (projekty organizací a filantropů)
1. Metropolitní univerzita Praha
2. Kateřina Maxová
3. Taneční klub Štramberk
    (vedoucí Pavla Jeřábková)

Emisaři handicapu (vzory ze zahraničí)
1. Stephen Hawking
2. Anna Oroszová
3. Powiatowy Dom Pomoci Spolecznej
   (ředitel Krzystof Krzyzanowski)

 

Zdroj: Moravskoslezský kraj

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.