Zvyšování příspěvku na péči pro lidi s postižením

ČRo Plus
-

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
Co by pro osoby s nejtěžšími formami postižení znamenalo několikatisícové navýšení příspěvku na péči. Jakým rizikům jsou vystaveny děti na Internetu zvláště v nynějším adventním období. Jak se chce nové vedení pražské Nemocnice Na Bulovce vypořádat se stamilionovými dluhy vůči dodavatelům. A co navrhují odborníci ze Sdružení pro architekturu a rozvoj, pokud jde o krizi dostupného bydlení v hlavním městě? Také tyhle otázky zazní v dnešní šedesátce na Plusu. Dobrý poslech přeje Lenka Kabrhelová. "Hlasujeme pro transparenty", s tímhle heslem dnes byli k vidění před Poslaneckou sněmovnou. Zákonodárce se formou happeningu rozhodli oslovit členové sdružení Asistence, které se snaží pomáhat lidem s různými typy postižení. Sněmovna se totiž chystá v pátek schvalovat zákon o tom, jak velkou finanční asistenci stát postiženým poskytne. Návrh počítá se zvýšením příspěvku na péči pro lidi s nejtěžším postižením. S plánem ale nesouhlasili všichni poslanci. Někteří měli zato, že příliš zatíží státní kasu. Ve studiu je Erik Čipera, předseda obecně prospěšné společnosti Asistence a také organizátor dnešní akce před sněmovnou, dobrý den. A na telefonu nás poslouchá poslankyně Radka Maxová, předsedkyně výboru pro sociální politiku za hnutí ANO. Dobrý večer i vám. Pane Čipero, první otázka pro vás. Ten návrh počítá se zvýšením příspěvku o 6 tisíc korun na něco málo přes 19 tisíc měsíčně. Komu všemu by to navýšení příspěvku mohlo pomoci, o kolika lidech mluvíme?

Erik ČIPERA, předseda  Asistence o.p.s.
Mluvíme celkem o 25 tisících lidech, kteří žijí v domácím prostředí. Jsou ve čtvrtém stupni a potřebuj pomoc druhých osob a za tyto peníze vlastně si buď zajišťují služby anebo jim pomáhá někdo z blízkých.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
A ve čtvrtém stupni to znamená jedno z nejtěžších postižení?

Erik ČIPERA, předseda  Asistence o.p.s.
To je to nejtěžší úplně. Pak je tam ten třetí stupeň, který se má také zvyšovat.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
Paní poslankyně Maxová, podpoříte ten návrh tak, jak je formulovaný? Vláda ho odmítla s tím, že je nesystémový. Souhlasíte s vládním závěrem?

Radka MAXOVÁ, poslankyně, předsedkyně výboru pro sociální politiku /ANO/
Já si myslím, že o té systémovosti, nesystémovosti je všeobecně známo, že tento návrh není systémový. Nicméně to, co neudělalo ministerstvo práce a sociálních věcí v posledních pěti letech, tak bohužel teď napravuje Senát, bohužel tedy ve vztahu ke státnímu rozpočtu. Nicméně je to velmi vstřícné vlastně k osobám jak které potřebují příspěvek na péči, tak také v souvislosti i vlastně s osobami, které o něj pečují a velká debata se samozřejmě vede o tom, zdali navýšit i ve třetí stupni o tu částku, která je. Jsou tam různé částky, zdali navýšit pouze do domácí péče nebo i do sociálních zařízení, stále se o tom diskutuje na půdě Poslanecké sněmovny.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
A to je podle vás ta nesystémovost?

Radka MAXOVÁ, poslankyně, předsedkyně výboru pro sociální politiku /ANO/
Určitě, ale ono to nesouvisí pouze jen s navýšením této částky. My už dlouhodobě v rámci výboru pro sociální politiku trošku kritizujeme vlastně lékařskou posudkovou službu a celý systém ohledně metodiky a přiznávání příspěvku na péči, délky posuzování, někdy i nespravedlnosti a to by mělo jít tedy ruku v ruce, protože navýšení těchto dvou příspěvků ve třetím a ve čtvrtém stupni já označuji jako krok A a pak bohužel musí následovat ty těžší kroky a to je to B, to znamená, ta systémovost, změna v posuzování a bod C a to mi pan Čipera asi potvrdí, nedostatek sociálních služeb, které by si mohli klienti vlastně za toto navýšení nakoupit, aby měli lepší život.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
Pane Čipero, sněmovna v září schvalovala ten zákon v prvním čtení. Prošel. Proč jste se teď rozhodli pro ten happening. Máte obavy, že by nemusel být schválený v tom třetím čtení?

Erik ČIPERA, předseda  Asistence o.p.s
Tam je vidět velká vůle všech klubů, všech poslanců. Nějakým způsobem uvedený s postižením pomoci a teď jde jen o to, v jaké výši. Zdá se, že se všichni přiklánějí už v tuto chvíli k tomu, že ten čtvrtý stupeň dostane 6 tisíc korun měsíčně a pravděpodobně ten čtvrtý stupeň 4 tisíce. Ale vlastně i to bude stačit na takové navýšení, které ani nedosáhne té výše, kterou to mělo v roce 2007, kdy si za ty peníze vlastně člověk s postižením mohl koupit přibližně 170 hodin osobní asistence měsíčně, zatímco dneska i po tom navýšení v tuto chvíli je to 110 hodin a vlastně to navýšení by přineslo hodinu, hodinu a půl každému člověku vlastně denně, ale nedostane se to ještě na tu úroveň, co tu byla, a proto je potřeba i nějak dál v tom pokračovat a samozřejmě vnést do toho nějakou systémovost a hlavně pomoci těm, kdo třeba potřebují tu péči celodenně, vlastně tito lidé ani s tím navýšeným příspěvkem na péči nemají šanci si ji zajistit a v podstatě propadávají tím systémem a nemají řešení jiné než pak odejít do nějakých ústavních zařízení, kam pochopitelně nikdo nechce odcházet.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
Paní Maxová, proč vlastně ty změny nebo jejich prosazení a navýšení těch příspěvků, proč to trvá tak dlouho?

Radka MAXOVÁ, poslankyně, předsedkyně výboru pro sociální politiku /ANO/
To já bohužel nevím, protože my jako výbor pro sociální politiku chceme systémovou změnou, aby byla přátelská vlastně těm osobám, které potřebují tuto výši příspěvku, tlačíme i na to, aby sociální služby byly více dostupné, především ty terénní a ambulantní, ne vlastně sociální zařízení. Ono je to o vůli nebo nevůli vlastně politickém vedení ministerstva práce a sociálních věcí. Bohužel, co s týká té lékařské posudkové služby, tak se nám nedaří nějakým způsobem hodně popostrčit změnu toho systému, protože se na nás obracejí klienti ve smyslu, že musí prodávat byty, aby vůbec mohly přežít, dostávají se do exekucí onkologičtí pacienti, vlastně většinou umírají, než se dožijí přiznání příspěvku na péči a to jsou ty věci, na které ministerstvo neslyšelo a bohužel ani v současné době se netváří tak, že by chtělo nějakým způsobem rychle pomoci těmto našim občanům, ač kteří potřebují přímo péči nebo pečujícím osobám protože pečující osoby samozřejmě díky tomu, že se starají o postižené občany, nechodí do práce, nemají oficiální příjem, tak se jim to potom bohužel promítá samozřejmě do výše důchodu a tam máme vlastně tu další skupinu, o kterou my bychom se měli postarat, ale je to velmi složité a musí být politická vůle a my jako výbor pro sociální politiku opravdu apelujeme na tuto změnu.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
Pane Čipero, myslíte si, že to je opravdu tak složité a že proč chybí podle vás politická vůle nebo chybí tu?

Erik ČIPERA, předseda  Asistence o.p.s
Tak my to sledujeme od roku 2015, kdy jsme apelovali na paní ministryni tehdejší Marxovou-Tominovou, aby se něco dostalo do tehdejší novely zákona o sociálních službách. Dostalo se tam těch 6 tisíc. Novela pak neprošla, byly volby, spadlo to pod stůl. Pal to dali na stůl zase senátoři, a vlastně celý ten průběh my sledujeme už třetím rokem, už jsme ani nevěřili, že to projde. Opravdu je to velice složité.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
A jak vy si to vysvětlujete, je to tou složitostí toho tématu nebo je to prostě nevůlí?

Erik ČIPERA, předseda  Asistence o.p.s
Tak chyběla tam i nějaká systémová změna. Návrh na to, jak by to mělo vypadat, aby opravdu vlastně všechny ty potřební byli nějak zajištěni, nějaká dohoda na tom, kompromis. A to tam vlastně není zatím vypracováno. Snad už se na tom teďka začne pracovat a snad se dočkáme v následujících letech nějaké systémové ošetření, které bude tu oblasti příspěvku na péči nastavovat, tak aby opravdu z toho vycházeli všichni, co nejvíc posíleni.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
Paní poslankyně Maxová, nebylo možné teď přeci jen zatnout se a připravit ten zákon tak, nebo se podílet na tom, aby přišel i krok B, krok C?

Radka MAXOVÁ, poslankyně, předsedkyně výboru pro sociální politiku /ANO/
Já v to pevně doufám, protože samozřejmě ministerstvo práce a sociálních věcí má ve svém plánu, že během roku 2019 připraví tu velkou novelu zákona o sociálních službách, což je zákon číslo 108, o kterém mluvil pan Čipera, který spadl pod stůl, protože samozřejmě to nebylo prodiskutováno napříč politickým spektrem v sněmovně a nebylo to uděláno ani dobře ve vztahu ke klientům, některé pasáže a k poskytovatelům sociálních služeb. Takže my samozřejmě chceme sledovat přípravu tohoto zákona o sociálních službách, kde by právě mohly být promítnuty ty kroky B a C a když se bavíme třeba s panem náměstkem MaŇáskem, který má tuto gesci na starosti, tak už jsou tam určité vize, jsou tam i konkrétní kroky, které musí být promítnuty do tohoto zákona a doufáme, že budou představeny samozřejmě předtím, než se zákon předloží do připomínkového řízení, abychom mohli také nějakým způsobem zasáhnout.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
A paní poslankyně, krátkou odpověď. Vy ten zákon podpoříte v pátek?

Radka MAXOVÁ, poslankyně, předsedkyně výboru pro sociální politiku /ANO/
My samozřejmě podpoříme navýšení příspěvku na péči, protože je to nezbytně nutné.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
Takže to znamená ano za všechny poslance ANO?

Radka MAXOVÁ, poslankyně, předsedkyně výboru pro sociální politiku /ANO/
Myslím si, že to znamená ano za všechny poslance ANO.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
Pane Čipero poslední otázka pro vás. Věříte, že se vám i během toho happeningu podařilo oslovit a přesvědčit dost poslanců?

Erik ČIPERA, předseda  Asistence o.p.s
My jsme hlavně+ sondovali jak na tom jsou a opravdu je slyšet, že se to chystají všichni podpořit a snad už budeme moci slavit v pátek.

Lenka KABRHELOVÁ, moderátorka
Erik Čipera, předseda obecně prospěšné společnosti Asistence, děkuji za návštěvu ve studiu a děkují také Radce Maxové, poslankyni za hnutí ANO a předsedkyni výboru pro sociální politiku, pěkný večer oběma.

Radka MAXOVÁ, poslankyně, předsedkyně výboru pro sociální politiku /ANO/
Děkuji, pěkný večer.

Klíčová slova: