Zhoršil se vám náhle sluch? Upalujte k lékaři, většina potíží se dá řešit, když se začne včas

Ztráta sluchu není legrace. A to ani částečná. Podle lékaře Michala Palenika z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice U Svaté Anny a LF MU v Brně existuje mnoho faktorů, které způsobují anebo přispívají k nedoslýchavosti. Je to např. dlouhodobé vystavení nadměrnému hluku z práce, hudby nebo dopravy. Sluch se stejně jako zrak přirozeně zhoršuje s věkem. Dalšími příčinami můžou být genetické faktory, různé nemoci, infekce anebo užívaní některých léků.
Subjektivně máme pocit, že neslyšíme dobře, ale co se vlastně v uších "polámalo"? Přenosu impulzů do vnitřního ucha a dále na sluchovou dráhu brání podle doktora Palenika obvykle porucha v oblasti zvukovodu a středního ucha.
Nejčastěji je to kvůli ucpání zvukovodu mazem či zánětem. V oblasti středního ucha pak sluch zhoršuje přítomnost tekutiny při akutním nebo chronickém zánětu. Přenos zvuku je také narušen při defektech a poraněních řetězce středoušních kůstek a bubínku.
"Nedoslýchavost může být převodní, kdy je porušen přenos zvuku mezi zevním prostředím a vnitřním uchem, anebo může být přímo porušeno vnímání zvukových podnětů ve vnitřním uchu – v hlemýždi," říká doktor Palenik. "Poškozen také může být i sluchový nerv a mozkové oblasti zodpovědné za rozpoznání zvuku a jeho porozumění."Ucpaný zvukovod je ještě OK
Úspěšnost léčby nedoslýchavosti závisí zejména na její příčině. V případě mazové zátky je stoprocentní. Pokud je ztráta sluchu způsobena závažnou infekcí nebo poškozením některými léky, jsou vyhlídky...

 

Klíčová slova: