Želvy pomáhají dětem

TV Barrandov
-
Miroslav VAŇURA, moderátor:
Zvíře jako terapeut. Určitě víte, že pes, kočka nebo i kůň se používají jako terapeuti k nemocným lidem. Jenže nejen tato zvířata mohou pomáhat. Projekt Chráněné krunýře přišel s tím, že i želva se výborná hodí pro terapii a jak to vypadá, postižené děti si zvířecí pomocníky pochvalují.

Martin HLAVÁČEK, redaktor:
Želva, na první pohled tak trochu neohrabaný tvor, ale to je omyl. Tenhle pomocník s krunýřem nejen potěší, ale hlavně pomůže, a to například hendikepovaným dětem.

Doubravka VELENSKÁ, projekt Chráněné krunýře:
Co jsme vedli chovatelský kroužek, nám tam chodil jeden autistický chlapeček a my jsme si vlastně všimli, že už pár měsíců poté, co byl v kontaktu se želvami, tak bylo určitý zlepšení v mluvě, že začal víc komunikovat s lidmi a určitě i byl psychiky odolnější.

Martin HLAVÁČEK, redaktor:
A tak vyzkoušeli nabídnout želvy dalším dětem do stacionářů, a skutečně želvy se osvědčily. O tom, že želva je výborné terapeutické zvíře, svědčí také jejich skvělá vlastnost. Oni totiž rozeznají zdravého člověka od hendikepovaného.

Nataša VELENSKÁ, chovatelka plazů:
Nějakým způsobem pozná, že to není naprosto zdravý člověk rovnocenný jako, a který by jí, který by jí nějakým způsobem mohlo ohrožovat například a chová se k němu jinak. Oni velmi dobře i rozlišují, jestli jste muž, nebo žena, anebo dítě.

Doubravka VELENSKÁ, projekt Chráněné krunýře:
Třeba některý, který přímo nemohli ani chodit, to znamená, že jen leželi, tak tu želvu na ně pokládali a bylo vidět pokaždý, když, když to udělali, tak to dítě se vlastně rozzářilo a bylo vidět, že je prostě šťastný, že je v kontaktu s nějakým tím živým tvorem.

Martin HLAVÁČEK, redaktor:
Želva je přitom vnímavé zvíře, které dokáže potěšit i zdravého člověka.

Nikola KŘEPELOVÁ, chovatelka želv:
Je hrozně kontaktní, že jako třeba i přijde, když vás vidí a to, že je taky na ní vidět jako, i když je třeba stará, tak má furt energii.

Martin HLAVÁČEK, redaktor:
Jako formu terapie ji mohou lidé chovat i doma v teráriu. Dnes pro takové zájemce udělala pražská zoologická zahrada naučný seminář. Experti je učili, jak se o želvu správně starat.

Nataša VELENSKÁ, chovatelka plazů:
Potřebujete mít pro ně určitě podmínky. To znamená, musí být v tom terárku různé odlišné hladiny teploty, protože želvy si samy nevytváří teplotu.

Martin HLAVÁČEK, redaktor:
A možná se teď ptáte, k čemu bude želva na terapii, když se uloží k zimnímu spánku. Například želva stepní přezimovat nemusí, pokud tedy od ní nebudete očekávat mládě. Pro televizi Barrandov Martin Hlaváček.

Klíčová slova: