Šmejdi v akci. Neslyšící ženu ale nedoběhli

Pochází z Balkánu, předstírají znakovou řeč a z Pražanů loudí příspěvky na charitu.  

  
  Zuzana Fišerová je neslyšící. Znakovou řeč zná odmala. Perfektně. Když jí před týdnem po nákupu padla do oka znakující osoba, zbystřila.  
  "Na toho mladičkého kluka mě upozornil syn, zrovna jsme byli v garážích obchoďáku na Černém Mostě a do auta skládali věci," přibližuje Fišerová. "Okamžitě jsme se synem vyběhli k tomu mladíkovi, měl v ruce podpisový arch. Rukama a nohama ukazoval, že vybírá na neslyšící, že sám neslyší," vylíčila Metru.  
  Následovala scéna jak z tragikomické kriminálky. Fišerová na osobu vyznakovala: "Ty jsi pěkný lump. Zavolám policii." Co odezva? Bohorovný úsměv a "yes, yes". Šlo o podvodníka, pro které se vžil název "šmejd". Jak zmerčil, že syn Fišerové halasí "policie" a do ruky bere telefon, naskočil do přistaveného auta ke svému komplicovi. Zahvízdaly pneumatiky, lotři obrátili vůz do protisměru, a málem smetli mladého Fišera. "Jediné, co nám ukázali, byla bulharská espézetka. Tu jsme si vyfotili," uvedla svědkyně. Přivolaná policie incident zaprotokovala a už se neozvala.  
  Irena Seifertová z pražské městské policie přitakává, že takové případy nejsou vzácné, a že postižení referují o šmejdech původem z Rumunska či Bulharska. "Ve většině případů se jedná o přestupek, za který může být uložena pokuta do výše patnácti tisíc korun nebo zákaz pobytu," uvádí. Každopádně k incidentu z Černého Mostu podrobnosti dodat nemohla.  
  Oslovená Denisa Vacková z asociace neslyšících ASNEP k šejdířům podotýká: "Dostáváme řadu zpráv od lidí, kteří těm šmejdům raději dají dvě stovky, jen aby od nich měli pokoj. Jenže pak se v televizi dozvědí, že naletěli." Jak tedy nenalétnout? Seifertová a Vacková se shodují: "Chtějte po osobě vybírající na potřebné kopii osvědčení příslušného úřadu o řádnosti sbírky."  
  
  --- 
  
  Senior akademie pro neslyšící Ve Viničním domku v modřanské Chuchelské ulici se každé úterý koná speciální kurz pro neslyšící seniory. * Jedná se o třináct dvouhodinových přednášek rozvržených na tři měsíce, první již začala 6. března. Všechny kurzy jsou zdarma. * Senioři se seznamují s problematikou prevence osobního bezpečí, zabezpečení majetku, domácího násilí, jakož nebezpečím takzvaných šmejdů. 
  
Klíčová slova: