Skartace zdravotnické dokumentace

I skartace zdravotnické dokumentace má svá pravidla. Abyste věděli, přesný postup při jejím vyřazování a zničení po uplynutí dané doby přesně stanovuje Vyhláška č. 98/2012 Sb. o zdravotnické dokumentaci. Jak to ale funguje? Povíme vám.
Jak se počítá lhůta pro uchování zdravotnické dokumentace a kdy je možné ji skartovat?  
Doba pro uchovávání zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi jedním poskytovatelem začíná běžet dnem od 1.1. následujícího kalendářního roku po dni, v němž byl proveden poslední záznam ve zdravotnické dokumentace pacienta (jde třeba o poslední poskytnutí zdravotnických služeb, ukončení poslední hospitalizace, úmrtí a podobně), jestli tedy není v Příloze č.3 Vyhlášky č.98/2012 Sb. o zdravotní dokumentaci stanoveno jinak.  
Další příhodné informace  
V případě, že je u jednoho druhu zdravotnické dokumentace uvedeno vícero událostí rozhodných pro počítání běhu doby pro uchovávání, použije se k tomu ta událost, která nastane dříve, pokud je tedy poskytovateli známa. Příslušný poskytovatel musí uchovávat bez časového omezení přesný záznam, který obsahuje soupis zničené zdravotnické dokumentace s identifikačními údaji pacienta. Součástí záznamu je rovněž i informace o tom, kdy a jak, kým byla zdravotnická dokumentace zničena.  
Uchovávání zdravotnické dokumentace dle odbornosti poskytovatele  
Zdravotnická dokumentace má řadu forem v závislosti na druhu poskytnuté péče. Lhůta pro uchování a likvidaci vždy tedy záleží na tom, kdo zdravotnickou dokumentaci vede a uchovává.  
Ambulantní péče (mimo péči registrujícího poskytovatele)  
V případě ambulantní péče se zdravotnická dokumentace musí uchovávat 5 let po posledním poskytnutí zdravotních služeb. Informace o průběhu a výsledku vyšetření zobrazovací metodou se mohou...

 

Klíčová slova: